Електронне декларування гуманітарної допомоги для України на потреби населення та ЗСУ
Онлайн оформлення ввезення гуманітарної допомоги
З 1 квітня впроваджуються зміни в частині ввезення гуманітарної допомоги на територію України.
Ще у вересні 2023 року Кабінетом міністрів України було прийнято Постанову № 953 щодо введення нових правил пропуску гуманітарної допомоги.
Відтак, відповідно до запущеної та протестованої автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги, отримувачам гуманітарної допомоги обов’язково потрібно буде зареєструватися в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги (далі — Єдиний реєстр).
Реєстрація має відбуватися в електронному кабінеті автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги (https://good.gov.ua).
Статус отримувача набувається з моменту реєстрації в електронному кабінеті автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги з присвоєнням отримувачу номера отримувача гуманітарної допомоги.
Після того, як отримувач гуманітарної допомоги отримає статус Отримувача з присвоєнням унікального коду така особа зможе, використовуючи власний кабінет в автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги, декларувати, подавати звіти та формувати документи в онлайн форматі.
Таким чином, процедура оформлення гуманітарної допомоги, починаючи з 1 квітня, наступна:
1. Увійти до сайту https://good.gov.ua та ввести КЕП керівника Організації, представником якої Ви являєтесь. (Лише керівник матиме доступ до повного спектру послуг в онлайн системі, тому варто усюди підтверджувати, що Ви являєтесь керівником згідно КЕП)
Якщо раніше не реєструвались, то при вході через кваліфікований електронний підпис (надалі КЕП) керівника Організації, Ви автоматично реєструєтесь в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги, Вашій організації присвоюється номер отримувача гуманітарної допомоги, який в подальшому буде завжди міститись в деклараціях разом із Вашим кодом ЄДРПОУ.
Для перегляду Вашого номеру отримувача, потрібно обрати вкладку "Дані отримувача", в якій міститься повна інформація про Вашу Організацію. Номер отримувача найперший у списку після фрази "№ в Реєстрі:".
2. Далі Вам потрібно обрати вкладку "Мої вантажі/Декларація".
Ви можете в одній декларації, яку плануватимете сформувати, створити декілька товарів (гуманітарної допомоги), натиснувши вкладку + додати гуманітарну допомогу до декларації.
Після заповнення всієї інформації щодо гуманітарної допомоги, яку планується ввезти на територію України, потрібно натиснути оформити декларацію. Відповідно до Порядку пропуску гуманітарної допомоги, з моменту присвоєння унікального коду товару (гуманітарної допомоги) після оформлення декларації, надається 90 днів на ввезення даної допомоги, після вказаного терміну дані товари автоматично втрачають статус товарів, визнаних гуманітарною допомогою.
3. Після згенерування коду (як тільки Ви натиснули після заповнення усієї інформації про товар вкладки зареєструвати декларацію) Ви зможете моніторити статус Вашої заявки на створення сформованої декларації, що автоматично відправляється до митної служби. Для того, щоб оглянути статус Вашої заявки, Вам потрібно повернутись на головне меню та знову натиснути на вкладку "Мої вантажі/Декларація". Вам відкриється теж саме вікно але вже із Вашою створеною заявкою із унікальним кодом вантажу, найменуванням Донора, загальною вагою, кількість, датою реєстрації заявки та статусом заявки. Також можливо оглянути заявку більше детально, натиснувши на цю заявку. Мається можливість як оглянути онлайн в пдф форматі Вашу сформовану декларацію (яка до речі підписано КЕП керівника Вашої організації), так і завантажити її на Ваш особистий ПК.
4. Як тільки статус Вашої заявки на створення декларації буде схвалений митною службою, він буде зазначатись наступним чином: "ОЧІКУЄ МИТНЕ ОФОРМЛЕННЯ". Це означає, що Вам залишається лише завезти допомогу до кордону для перевірки митними пунктами органу митною службою. Друкувати перевізнику сформовану декларацію необов’язково, вона вже знаходиться в базі митної служби, достатньо лише мати її в електронному вигляді.
5. Після завезення допомоги в Україну Організація її розподіляє, про що зазначається в системі митної служби і генерується автоматичний звіт з інформацією про те, куди саме була розподілена допомога.
Коли допомога перебуває на території України, Організація-отримувач зобов’язана прозвітувати про її використання до 15 числа наступного місяця з моменту ввезення, але не більше ніж через 90 днів.
Як користуватися даною онлайн системою:
1. Увійти за КЕП керівника Організації до власного кабінету, та підтвердити свої дані.
2. Обрати потрібну дію.
2.1. Якщо змінити реквізити Організації або перевірити її дані, то обрати вкладку "Дані отримувача".
2.1.1. Далі Ви зможете оглянути свої дані, якщо щось не співпадає з даними з Єдиного реєстру, то Ви вправі їх змінити власноруч.
2.2. Якщо оформити нове ввезення гуманітарної допомоги, то обрати вкладку "Мої вантажі/Декларація".
2.2.1. Обрати + Додати нове надходження гуманітарної допомоги та заповнити інформацію про наступні вантажі, що плануються до ввезення на територію України. або
2.2.2. Заповнити дані існуючого оформленого вантажу для його наступного моніторингу.
2.3. Якщо Ваша Організація утримується за рахунок бюджетів, уповноваженою ними державною установою або місцевим самоврядуванням, на отримання певної гуманітарної допомоги, то протягом 15 календарних днів з дати внесення інформації про оформлену гуманітарну допомогу, потрібно заповнити інвентаризаційний опис в електронному кабінеті автоматизованої системи.
2.3.1. Для цього потрібно обрати вкладку "Інвентаризаційний опис".
2.3.2. Заповнити відповідно пусті поля інформацією щодо гуманітарної допомоги.
Також інвентаризаційний опис в системі подається отримувачем гуманітарної допомоги – Організацією, яка не утримується за рахунок бюджетів, тільки у випадку наявності розбіжностей між фактично отриманою гуманітарною допомогою та даними декларації.
2.4. Якщо подати звіт про оформлення гуманітарної допомоги за декларацією, то потрібно обрати вкладку "Звіт".
2.4.1. Такий Звіт подається до 15 числа місяця, що настає за місяцем, у якому зазначено дату внесення інформації про митне оформлення гуманітарної допомоги за декларацією.
2.4.2. Звіт можна сформувати та подати в електронному кабінеті автоматизованої системи або завантажити копію паперового звіту, що його підписав керівник або особа, відповідальна за ведення бухгалтерського обліку, або копію звіту в електронній формі з накладенням КЕП керівника або особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку.
Нагадаємо, що 20 листопада Кабінет міністрів України ухвалив постанову щодо перехідного періоду використання автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги до 1 квітня, що надало змогу пристосуватись до даної онлайн системи протягом майже 5 місяців. Про цю подію та інше в частині оновлення контролю та ввезення гуманітарної допомоги ми писали раніше: