L&M Finance Group ua

Додаткові заходи AML 2023


28 березня члени Європарламенту ухвалили три додаткові директиви до правил щодо протидії відмивання доходів та фінансуванню тероризму (AML/CFT). Повідомляється про нові заходи Європейського Союзу (ЄС) щодо боротьби з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму, серед яких було схвалено три проекти:

Регламент «Єдиного зводу правил» ЄС, який містить положення, що мають сприяти більшій відкритості та прозорості в системі банківських послуг, проведенні комплексних перевірок клієнтів, прозорості бенефіціарних власників та використання анонімних інструментів, таких як цифрові активи, зменшення ризику фінансової залежності від третіх країн та відкритості доступу до банківських послуг для людей, які не мають постійного місця проживання, а також заборона на «золоті» паспорти та візи;

6-а директива про боротьбу з відмиванням грошей, в якій основна увага приділяється положенням про нагляд та підрозділи фінансової розвідки, спрямовані на обмін інформацією в масштабах ЄС з питань ПОД/ФТ;

Регламент про створення Європейського органу боротьби з відмиванням грошей (AMLA), який матиме наглядові та слідчі повноваження для забезпечення дотримання вимог AML/CFT. AMLA відстежуватиме ризики та загрози в межах ЄС та за його межами, а також наглядатиме за конкретними кредитними та фінансовими установами, класифікуючи їх відповідно до рівня ризику. Крім того, кожна держава-член Європейського Союзу повинна буде створити підрозділ фінансової розвідки (Financial Intelligence Unit) для запобігання, звітування та боротьби з відмиванням та фінансування тероризму, кооперуючись з іншими міжнародними організаціями, такими як: AMLA, Europol, Eurojust та Європейською прокуратурою.

За останні роки, було виявлено ряд недоліків та прогалин у системі контролю, через які проникалися зловживання та порушення. Зокрема, певні країни-члени ЄС не ефективно виконували свої зобов'язання щодо виявлення та заборони фінансових операцій, що стосуються відмивання грошей, а також банки та інші платіжні провайдери не завжди вести відповідний моніторинг. У зв'язку з цим, ЄС прийняв нові заходи, спрямовані на посилення боротьби зі злочинністю та тероризмом.

Одним з головних нововведень є введення єдиної бази даних про клієнтів. Таку єдину базу даних про клієнтів мають вести всі провайдери платіжних послуг, тобто банки, платіжні компанії та інші фінансові установи, менеджери активів і криптоактивів, агенти з нерухомості та віртуальної нерухомості та професійні футбольні клуби, тощо. Для цього, провайдери та організації також повинні будуть встановити детальні типи ризиків відмивання грошей та фінансування тероризму у своїй сфері діяльності та передавати відповідну інформацію до центрального реєстру. Ця база даних міститиме інформацію про всіх клієнтів, включаючи юридичних та фізичних осіб, та дозволить більш ефективно виявляти та запобігати фінансовим злочинам та терористичній діяльності. Інформація про клієнтів повинна містити такі дані, як ім'я, адресу, дату народження та інші особисті дані, які дозволять відстежувати фінансові операції, що проводяться клієнтами. Це дозволить більш ефективно виявляти і запобігати фінансовим злочинам та терористичній діяльності.

Окрім цього, провайдери платіжних послуг повинні забезпечити відповідний моніторинг своїх клієнтів. Це означає, що усі фінансові установи повинні проводити ретельний аналіз фінансових операцій своїх клієнтів та виявляти будь-які підозрілі транзакції. Якщо провайдер платіжних послуг виявляє підозрілу транзакцію, він повинен повідомити про це компетентні органи, які вже займуться подальшим розслідуванням.

Також серед основних заходів, пропонується встановити обмеження платежів, які можуть прийматися особами, що надають товари та послуги, у розмірі до 1000 євро на транзакції з цифровими активами, встановлення ліміту до 7000 євро для готівкових платежів, в разі якщо такий платник не може бути ідентифікованим, та затверджується новий орган боротьби з відмиванням грошей AMLA.

Це один з кроків, які ЄС робить для покращення боротьби зі злочинністю та тероризмом, а також забезпечення стабільності та безпеки фінансової системи в країнах-членах ЄС та, загалом, для вимірювання поточного ставлення ЄС до простору цифрових активів, оскільки остаточне голосування щодо регулювання ринків криптоактивів (MiCA), так само, як і обговорення Європейським парламентом пакету AML/CFT, має бути ухвалене вже у квітні 2023 року.

MiCA включає: нові класифікації для різних типів цифрових активів; режими регулювання, що адаптовані до різних активів; вимоги до підтвердження коштів для емітентів стейблкоїнів та вимога до будь-якої компанії, що прагне випустити цифрові активи/монети, опублікувати офіційний документ, що містить інформацію про їх проект, включаючи можливі ризики.

Регламент MiCA, якщо пройде голосування без проблем у квітні, ймовірно, набуде чинності на початку 2024 року.