Відповідно до Закону, до Кодексу адміністративного судочинства, Господарського, Кримінального та Цивільного процесуальних кодексів було внесено зміни для оптимізації судочинства на період карантину.
Найбільш важливими із зазначених змін є такі:
- під час карантину учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції поза будинком суду з використанням власних технічних засобів;
- підтвердження особи учасника справи у разі згаданої відеоконференції здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то в порядку, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, що засвідчують особу або її спеціальний статус» або Державною судовою адміністрацією України;
- під час дії карантину, процесуальні терміни, продовжуються терміном дії такого карантину;
- строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж термін дії карантину;
Для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції учасник справи повинен попередньо зареєструватися з використанням власного електронного підпису в системі та перевірити власні технічні засоби на відповідність технічним вимогам, визначеним для роботи з обраною для проведення відеоконференції системою. У випадку, якщо учасник не має електронного підпису (або система не дозволяє реєстрацію з використанням електронного підпису), то він повинен попередньо зареєструватися в системі з використанням логіну та паролю або за допомогою інших передбачених обраною системою засобів реєстрації.
Рішення про можливість підтвердити особу учасника справи, який не має електронного підпису, а також рішення про обрання системи, яка буде використана для проведення судового засідання у режимі відеоконференції, приймається суддею, у провадженні якого перебуває справа.
Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції поза приміщенням суду, не пізніше ніж за п'ять днів до судового засідання.
Деякі важливі зміни були принесені до Кримінального процесуального кодексу, а саме у разі неможливості визначити слідчого суддю у відповідному суді (крім Вищого антикорупційного суду) місцевий суд вносить мотивоване уявлення про передачу клопотання, яке має розглядатись слідчим суддею для розгляду до іншого суду в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції або до суду у межах юрисдикції різних апеляційних судів.
Ми уважно стежитимемо за ефективністю вищеописаних новацій, які, поки, за відгуками осіб, що беруть участь, не виправдовують очікувань.