L&M Finance Group ua

ПРАВОСУДДЯ ОНЛАЙН: ЯК ЗМІНИЛОСЯ ПРОЦЕСУАЛЬНЕ ЗАКОНОДАВСТВО У ЗВ'ЯЗКУ З ЗАПРОВАДЖЕННЯМ КАРАНТИНА

Як відомо, 2 квітня набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі – Закон). У цій статті ми вирішили зосередитись на змінах до процесуального законодавства, привнесених цим Законом.
Відповідно до Закону, до Кодексу адміністративного судочинства, Господарського, Кримінального та Цивільного процесуальних кодексів було внесено зміни для оптимізації судочинства на період карантину.
Найбільш важливими із зазначених змін є такі:
  • під час карантину учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції поза будинком суду з використанням власних технічних засобів;
  • підтвердження особи учасника справи у разі згаданої відеоконференції здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то в порядку, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, що засвідчують особу або її спеціальний статус» або Державною судовою адміністрацією України;
  • під час дії карантину, процесуальні терміни, продовжуються терміном дії такого карантину;
  • строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж термін дії карантину;
На перших двох пунктах слід зупинитися докладніше. Справа в тому, що Державна судова адміністрація своїм наказом №169 від 08.04.2020 затвердила Порядок роботи з технічними засобами відеоконференції під час судового засідання в адміністративному, цивільному та господарському процесах за участю сторін за межами будівлі суду. Саме в цьому документі містяться мінімальні та оптимальні вимоги до технічних засобів, а також порядок проведення відеоконференцій.
Для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції учасник справи повинен попередньо зареєструватися з використанням власного електронного підпису в системі та перевірити власні технічні засоби на відповідність технічним вимогам, визначеним для роботи з обраною для проведення відеоконференції системою. У випадку, якщо учасник не має електронного підпису (або система не дозволяє реєстрацію з використанням електронного підпису), то він повинен попередньо зареєструватися в системі з використанням логіну та паролю або за допомогою інших передбачених обраною системою засобів реєстрації.
Рішення про можливість підтвердити особу учасника справи, який не має електронного підпису, а також рішення про обрання системи, яка буде використана для проведення судового засідання у режимі відеоконференції, приймається суддею, у провадженні якого перебуває справа.
Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції поза приміщенням суду, не пізніше ніж за п'ять днів до судового засідання.
Деякі важливі зміни були принесені до Кримінального процесуального кодексу, а саме у разі неможливості визначити слідчого суддю у відповідному суді (крім Вищого антикорупційного суду) місцевий суд вносить мотивоване уявлення про передачу клопотання, яке має розглядатись слідчим суддею для розгляду до іншого суду в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції або до суду у межах юрисдикції різних апеляційних судів.
Ми уважно стежитимемо за ефективністю вищеописаних новацій, які, поки, за відгуками осіб, що беруть участь, не виправдовують очікувань.