L&M Finance Group ua

100 днів війни. Основні правові зміни


Починаючи з 24 лютого 2022 року Органами влади було внесено низку змін до законодавства України щодо створення спеціальних умов для підтримки країни та економіки в цілому. З огляду на велику кількість ухвалених законів, постанов та інших нормативно-правових документів, створених для різних сфер права, команда Law & Management Finance Group вирішила провести дайджест усіх подій, пов’язаних зі змінами у всьому правовому секторі.

Податкове право

1. Спрощення перевезення гуманітарних вантажів з-за кордону:
Кабінет Міністрів прийняв постанову №329 від 20 березня 2022 року, щодо внесення змін до постанови №174 від 1 березня 2022 та постанови №224 від 7 березня 2022 року. Таким чином, для ввезення гуманітарної допомоги потрібно лиш мати заповнену декларацію, яка заповнюється на митниці. Щодо доступності, то урядом було скасовано список товарів, які визнавалися гуманітарною допомогою, що означає право на ввезення всіх легальних товарів, які направляються в Україну як гуманітарна допомога, без будь-яких обмежень. Тепер не потрібно отримувати довідки від Військово-цивільної адміністрації чи інших органів влади, аби отримати дозвіл на завезення гуманітарного вантажу.
2.  Додано новий перелік товарів критичного імпорту:
Кабміном прийнято постанову №362 від 26 березня 2022 про зміни, що вносяться до постанови №174 від 1 березня 2022 року. Таким чином, було оновлено перелік товарів гуманітарної допомоги, до яких застосовується окремий порядок пропуску через митний кордон України, такі як військова амуніція. Постановою зазначено, що для перевезення цих товарів необхідний лише гарантійний лист кінцевого користувача.
3. Удосконалення форми декларації про перелік товарів, що визнаються гум допомогою:
Кабмін прийняв постанову №409 від 6 квітня 2022 року, щодо внесення змін до постанови №174. Даною постановою запроваджується автоматизований облік товарів, що ввозяться у вигляді гуманітарної допомоги, а також використання ІТ-інструментів (QR-код, штрих-код, цифровий код, тощо) у разі подання декларації у паперовому вигляді. Тим самим вивільниться час на фізичне оформлення та пропуск транспортних засобів із гуманітарною допомогою.
Також, постановою приводяться у відповідність окремі терміни, які використовуються в міжнародній практиці.
4. Податкова повоєнна реформа 2022:
Верховною Радою було прийнято закон 2142-IX від 24 березня 2022 року (який вступив в дію від 05.04.2022), щодо внесення змін до податкового кодексу та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану.
Серед основних змін законом предебачено, зокрема:
-  звільнення від сплати мита імпортних товарів (не розповсюджується на імпорт з країн агресорів та окупованих територій, алкогольні, тютюнові вироби та рідини для електронних сигарет)
-  звільнення від ввізного мита, акцизу та ПДВ операції із ввезення фізичними особами транспортних засобів
- звільнення від ПДВ операцій з ввезення товарів «спрощенцями» І-ІІІ груп (на момент воєнного стану)
-  скасування обов’язкового подання дозволів на імпорт спеціальних груп товарів, визначених Кабміном (санітарні, екологічні та інші). Інформацію про них треба вносити напряму в митну декларацію.
Щодо основних змін для платників ПДВ при переході на спрощену систему оподаткування:
-  реєстрація платником ПДВ призупиняється (НЕ анулюється)
-  забороняється торгувати товарами із країнами агресорами та окупованими ториторіями;
-  датою переходу на спрощену систему є дата зазначена у заяві;
-  за всі товари, придбані з ПДВ до переходу на спрощену систему і використані під час перебування на спрощеній системі, після закінчення воєнного стану треба буде нарахувати ПДВ. 
5.  Особливості спрощеного податкового режиму:
16.04.2022 року набрав чинності Закон України від 01 квітня 2022 року № 2173-IX, серед основних внесених змін до Податкового кодексу передбачено, зокрема:
-  доповнення переліку операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України, які на період проведення воєнного стану відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ (п. 32 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу);
-  доповнення п. 63 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу нормами, відповідно до яких не є порушенням вимог п. 133.4 ст. 134 Кодексу надання неприбутковими організаціями благодійної допомоги фізичним особам, які не є пов’язаними, засновниками, учасниками таких організацій, на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії, та/або вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій в таких населених пунктах;
-  встановлення тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України для виробників електричної енергії дати визначення податкових зобов’язань з акцизного податку за датою зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок або датою отримання інших видів компенсацій за реалізовану електричну енергію (пп. 38 та 38¹ підрозд. 5 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу);
-  зняття обмеження щодо обсягу доходу для обрання єдиного податку третьої групи за ставкою 2 відс. доходу;
ДПС України підготувала актуальні питання-відповіді щодо переходу на спрощену систему третьої групи за ставкою 2%.
6. Звільнення від податків у воєнний час:
5 квітня 2022 року був прийнятий Закон 2142-IX, яким передбачено ряд змін, зокрема:
-  звільнення від ввізного мита, акцизу та ПДВ операції із ввезення фізичними особами транспортних засобів;
-  звільнення від мита ПДВ операцій з ввезення товарів «спрощенцями» І-ІІІ груп (зі ставкою 2%, на момент воєнного стану);
-  скасування обов’язкового подання дозволів на імпорт спеціальних груп товарів, визначених Кабміном (санітарні, екологічні та інші). Інформацію про них треба вносити напряму в митну декларацію;
-  2021 та 2022 роки не сплачується податок на житлову нерухомість, що розташована на територіях, де йде війна, та окупованих. (з 1 березня до 31 грудня року, у якому буде припинено воєнний стан, не сплачується податок на нежитлову нерухомість, розташовану на територіях бойових дій);
7.  Сплата екологічного податку у воєнний час:
Згідно прийнятого закону 2142-IX, ДПС роз’яснила щодо подальших дій на період воєнного стану в країні.
Так, згідно Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, не нараховується та не сплачується екологічний податок платниками цього податку, зареєстрованими (взятими на облік) за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення, за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.
А саме, не нараховуватиметься та не сплачуватиметься за I, II, III та IV квартали 2022 року екологічний податок за всі обсяги та види забруднення, що здійснюються стаціонарними джерелами забруднення, передбачені законодавством України, та за всі обсяги утворених радіоактивних відходів та обсяги тимчасового зберігання радіоактивних відходів.

Транспортне право

1.  З 29 лютого 2022 року Україна спромоглася домовитися із сусідніми країнами (Польща, Словаччина, Угорщина, Молдова) про перетин кордону без, так званих, полісів страхування "Зелена картка". Крім того, українські прикордонники не вимагатимуть наявності такого полісу відповідно до розпоряджень Міністерства закордонних справ України.
2. 12 березня 2022 року КМУ було ухвалено постанову, щодо якої було спрощено реєстрацію сільськогосподарських машин та механізмів у період воєнного стану. Таким чином, тимчасова процедура реєстрації передбачала скорочення переліку документів до мінімуму та проведення реєстрації за принципом екстериторіальності.
3.  25 березня 2022 року МВС оголосив про подовження терміну дії ДОПНВ-свідоцтв, які дозволяються перевезення небезпечних вантажів. Такі документи будуть чинними протягом дев’ясното днів з дня скасування воєнного стану в країні, - повідомляє МВС.
4.  Станом на 4 квітня Мінінфраструктури вдалось домовитись про скасування двосторонніх та транзитних дозволів на міжнародні перевезення територією шести країн Європейського Союзу, зокрема з Болгарії, Угорщини, Італії, Данії, Латвії, Естонії, а також територією Грузії та Туреччини. Згоду на транзитні перевезення без дозволів надала і Словаччина. Також налагоджений механізм бездозвільного проїзду усім гуманітарним вантажам з Молдовою, Румунією, Словенією, Австрією, Чехією, Польщею, Німеччиною, Нідерландами та Литвою.
5. 10 травня 2022 року між Україною та Польщею були досягнуті домовленості щодо бездозвільного проїзду вантажів із паливом. Для бездозвільного в’їзду на територію Польщі перевізникам пального необхідно пройти реєстрацію шляхом заповнення форми.

Земельне право

1. Створення умов для продовольчої безпеки в умовах воєнного стану:
24 березня 2022 року був прийнятий Закон №2145-IX, який вводить спрощені правові механізми у регулюванні земельними ресурсами. Відтак, даним законом створена державна реєстрація договорів, на підставі яких виникатимуть права оренди та суборенди землі. Такий процес здійснюється районною військовою адміністрацію у кожному регіоні та заноситься у Книгу реєстрації землеволодінь і землекористувань.
Форма Книги реєстрації затверджена наказом Мінагрополітики від 11 квітня 2022 р. № 219, зареєстрованим у Мін’юсті 15 квітня 2022 р. за № 429/37765.
Для повного ознайомлення з новим законом, Мінагрополітики підготувало інформаційний лист-роз’ясненя щодо застосування Закону та актуальні питання-відповіді.
2. Надання в оренду земель комунальної та державної власності:
13 травня 2022 року ВРУ був прийнятий закон з ціллю запровадження спеціальних умов для регулювання земельних відносин в рамках підтримки підприємств, що вимушені до релокації (евакуації) своїх потужностей до безпечних зон. Надана можливість у спрощеному варіанті та без супутніх втрат встановлювати та змінювати цільове призначення земельних ділянок; отримувати ділянки державної та комунальної власності в оренду для розміщення виробничих евакуйованих потужностей; будувати річкових, морських портів, залізнично-логістичних центрів, мереж електропостачання, газорозподільних, водопровідних, теплопровідних, каналізаційних, електронно-комунікаційних, магістральних газопроводів, товарного сільського господарства.
Міністерство економіки оприлюднило форму заявки та платформу взаємодії за спеціальною програмою релокація (евакуація) підприємств із зони бойових дій. Учасником може бути не лише велике виробництво, але й маленькі бізнеси, що знаходяться у зоні бойових дій.

Водне право

Відновлення роботи та удосконалений порядок ведення Державного водного кадастру:
Кабінет Міністрів України затвердив зміни до Порядку ведення державного водного кадастру. Документ розроблений на виконання рішення РНБО про стан водних ресурсів України, уведеного в дію Указом Президента України від 13 серпня 2021 року № 357.
Від так, було урегульовано питання здійснення електронної взаємодії між ЕкоСистемою і Державним водним кадастром; оптимізовано адміністративні процеси задля спрощення у наданні послуг в сфері захисту довкілля.
Наразі на ЕкоСистемі обмежений доступ для користувачів - вона переїздить на хмарну платформу та інфраструктуру корпорації Microsoft Azure. Це забезпечить стабільність її роботи та захист інформації. Тож, вже скоро матимемо супер швидку та супер захищену ЕкоСистему з цілим рядом нових функцій управління процесами та даними.

Інтелектуальне право

1.    Захист інтелектуальних прав осіб у воєнний час:
1 квітня 2022 року був прийнятий закон, метою якого закону є посилення захисту інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності у період дії воєнного стану, зокрема:  
·    зупинення під час дії воєнного стану перебігу строків, пов'язаних з охороною прав інтелектуальної власності;
·    зупинення строків щодо процедур набуття цих прав, визначених спеціальними законами України у сфері інтелектуальної власності та підзаконними актами;
·    можливість уповноваженим особам подати необхідні документи (заяви, клопотання, заперечення, відповіді тощо) протягом дев'яноста днів, від дня скасування воєнного стану, без сплати збору за поновлення, подовження чи продовження відповідних строків.
2.    15 березня 2022 року Президентом України були підписані два закони з легалізації криптосектору, зокрема:
-      закон про віруальні активи, який дозволить запустити легальний ринок віртуальних активів в Україні.
1)    легально працюватимуть іноземні та українські криптобіржі;
2)    банки відкриватимуть рахунки для криптокомпаній;
3)    українці зможуть задекларувати свої доходи у віртуальних активах.

-      закон про хмарні послуги, який збільшить ефективність використання державних ресурсів, стимулюватиме впровадження інновацій в органах державної влади та регулюватиме застосування новітніх хмарних технологій.
1)    зменшить навантаження на державні органи, відповідальні за забезпечення захисту інформації;
2)    знизить ризики корупції на закупівлях обладнання;
3)    суттєво зменшить витрати з бюджету;
4)    пришвидшить впровадження інновацій в органах державної влади.