L&M Finance Group ua

Зміни в законодавстві за квітень 2024р.

З 1 квітня розпочалось електронне декларування гуманітарної допомоги.

Відповідно до прийнятої у минулому році Постанови щодо ввезення гуманітарної допомоги на підтримку Збройних сил України та населення в цілому, реєстрація ввезеної допомоги тепер буде проводитись, замість паперового, лише в електронному вигляді через автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги, посилання.

Відтак, починаючи з 1 квітня, декларування та облік гуманітарної допомоги відбуватиметься через електронну платформу, [Електронний ресурс]: (https://good.gov.ua).

Щодо того, як зареєструватись та користуватись даною електронною платформою ми писали раніше, Ви зможете ознайомитись детально про дану функцію за посиланням: https://lmfgr.com/tpost/6y17knylm1-elektronne-deklaruvannya-gumantarno-dopo.

З 1 квітня відповідно до внесених змін до Держбюджету збільшується мінімальна заробітна плата.

Відповідно до даних змін передбачаються наступні розміри мінімальної заробітної плати:

- У місячному розрахунку становитиме 8 000,00 гривень.
- У погодинному становитиме 48,00 гривень.

Відповідно, були змінені розрахунки по податкам, зокрема:

- ПДФО = 1 440,00 гривень.
- ВЗ = 120,00 гривень.
- ЄСВ = 1 760,00 гривень.

2 квітня Міністерством фінансів був прийнятий Наказ №161 щодо оновлення форми та змісту структури власності.

Запропонована наказом форма структури власності надає можливість юридичним особам подавати її до ЄДР в електронній формі та здійснювати програмним забезпеченням ЄДР автоматизовану перевірку структури власності та відомостей про кінцевих бенефіціарних власників.

Змінами, зокрема, встановлено:

- форму та зміст структури власності юридичної особи;
- вимоги/параметри до оформлення структури власності;
- інформацію, яку необхідно зазначити щодо кожної особи, зазначеної у структурі власності;
- спосіб визначення розміру участі в юридичній особі у відповідному ланцюзі володіння часткою (корпоративними правами);
- подання схематичного зображення структури власності та вимоги до її оформлення;
- перелік документів, які мають додаватись до структури власності.

Структура власності відображатиме:

- всіх осіб, які прямо або опосередковано володіють однією юридичною особою самостійно чи спільно з іншими особами (всі учасники юридичної особи та кожної особи у кожному ланцюзі контролю / володіння);

- всіх осіб, які незалежно від формального володіння мають можливість значного або вирішального впливу на керівництво чи діяльність юридичної особи;

- розмір участі (відсоток корпоративних прав), який належить кожній фізичній та/або юридичній особі, кожному трасту та/або іншому подібному правовому утворенню в іншій юридичній особі, трасті або іншому подібному правовому утворенні.

Наказ набирає чинності через 90 днів з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні.

З 4 квітня розпочав діяти закон щодо електронного реєстрування військовозобов'язаних зі створенням електронного кабінету призовника.

Законом вносяться зміни інших нормативно-правових актів, що передбачають наступні внесені зміни:

- Інформаційну взаємодію між державними реєстрами у зв'язку з набуттям статусу учасника бойових дій.

- Можливість подавати в паперовому / електронному вигляді заяву на отримання статусу учасника бойових дій.

- Встановлення особливостей набуття статусу учасника бойових дій під час воєнного стану.

- Внесення інформації до єдиного реєстру призовників щодо персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів; внесення службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів; дані про потребу в комплектуванні особовим складом ЗСУ та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, крім інформації, що становить державну таємницю.

- Розширення персональних даних про призовника, військовозобов'язаного та резервіста, які заноситимуться до зазначеного Реєстру. (зокрема номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти; відомості по володіння іноземними мовами; відомості про проходження освітніх курсів та курсів підвищення кваліфікації; відомості про документи, що дають право громадянину України на виїзд з України і в'їзд в Україну; відомості про документи, оформлені для виїзду за кордон на постійне проживання, або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну; відомості про посвідчення водія на право керування транспортним засобом; відомості про посвідчення тракториста-машиніста на право керування тракторами, в тому числі саморобними, самохідними сільськогосподарськими, меліоративними і дорожньо-будівельними машинами; відомості про рішення, що підлягають примусовому виконанню - виконавчі документи).

11 квітня був прийнятий закон оновлення законодавства в частині мобілізації та окремих питань проходження військової служби та військового обліку.

Загалом, даним законом було внесено зміни до КЗпП, Кодексу адміністративного судочинства та Законів від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», від 09.04.1999 № 586-XIV «Про місцеві державні адміністрації», від 16.03.2000 № 1550-III «Про правовий режим надзвичайного стану», від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу», від 03.02.2015 № 141-VIII «Про військово-цивільні адміністрації», від 12.05.2015 № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану», від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру», від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію», від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження».

Законом було змінено процедури проведення мобілізаційних заходів, військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а також окремі питання щодо встановлення відстрочки від військової служби, проходження військової служби, питань соціального захисту та мотивування, а також питання видачі додаткових повноважень правоохоронним органам в частині мобілізаційних заходів.

Даний закон вже опублікований на сайті Верховної ради України, [Електронний ресурс]: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3633-IX#Text.

Відповідно до тексту закону, він набирає чинності з 18 травня 2024 року.

25 квітня Верховна рада України прийняла закон про внесення змін до КЗпП щодо встановлення додаткової підстави розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та деяких інших питань.

Зокрема, передбачено, що за ініціативи роботодавця трудовий договір може бути розірвано у зв'язку з такими новими підставами:

- набрання законної сили вироком суду, яким працівника засуджено (крім звільнення від відбування покарання з випробуванням) за вчинення злочину проти основ національної безпеки України;

- невиконання працівником правил поведінки на підприємстві, в установі, організації в частині положень, передбачених ч. 2 ст. 142 КЗпП.

У той же час законопроєкту доповнює ч. 2 ст. 142 КЗпП положеннями, відповідно до яких правилами внутрішнього трудового розпорядку можуть бути правила поведінки на підприємстві, в установі, організації, які містять положення, зокрема, про:

- надання працівниками інформації щодо наявних у них зв'язків із фізичними особами, місце постійного проживання (перебування, реєстрації) яких знаходиться на території держави-агресора або тимчасово окупованій території України;

- зобов'язання працівників про нерозголошення інформації з обмеженим доступом, зокрема інформації, що становить державну чи комерційну таємницю, а також про умови роботи з конфіденційною інформацією.

Відтепер буде обов'язковим встановлення правил поведінки на підприємствах, в установах, організаціях, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, та/або об'єктах чи операторах критичної інфраструктури .

Закон набере чинності через три місяці з дня його опублікування.

25 квітня Верховна рада України прийняла закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання праці домашніх працівників.

Відтак, КЗпП доповнено новою гл. ХІ-А «Праця домашніх працівників», яка визначає:

- поняття домашньої праці (це робота, яка виконується для домогосподарства за трудовим договором) і домашнього працівника (це фізична особа, яка виконує домашню працю у межах трудових відносин із роботодавцем);

- правовий статус домашніх працівників та особливості його регулювання, зокрема обов’язкові умови трудового договору з домашніми працівниками;

- додаткові права, обов'язки, гарантії та умови праці домашніх працівників;


- робочий час і час відпочинку домашніх працівників;

- особливості припинення трудового договору з домашнім працівником;

- особливості здійснення контролю за додержанням законодавства про працю домашніх працівників.

Крім цього, з урахуванням специфіки відносин між домашнім працівником і роботодавцем законопроєктом пропонується передбачити добровільну участь домашніх працівників у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Цей Закон набирає чинності через три місяці з дня його опублікування. Кабмін у тримісячний строк з дня опублікування цього Закону має привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.