L&M Finance Group ua

Зміни в законодавстві за січень під час воєнного стану


З 1 січня діятимуть нові податкові зміни:

1. Для ФО-Пів

· І група – річний ліміт 1 118 900 грн (167 мінімальних зарплат), 268,4 грн (10% прожиткового мінімуму);

· ІІ група –річний ліміт 5 587 800 грн (834 мінімальні зарплати), 1340 грн (20% мінімальної зарплати);

· ІІІ група – річний ліміт 7 818 900 грн (1 167 мінімальних зарплат), без змін 5% доходу або 3% доходу + ПДВ.

2. Мінімальна база для нарахування ЄСВ – 6700 грн, максимальна – 100500 грн.

3. Розміри ЄСВ у 2023 році наступні:

· мінімальний – 1474 грн/місяць;

· максимальний – 22110 грн/місяць.

4. У держбюджеті на 2023 рік мінімальна зарплата закладена на рівні грудня 2022 року – 6700 грн або 40,46 грн за годину. Впродовж року показник не переглядатиметься.

5. Розмір прожиткового мінімуму також залишився на рівні 2022 року:

· загальний показник – 2 589 грн;

· 2684 грн – для працездатних;

· 2272 грн – для дітей віком до 6 років;

· для дітей 6-18 років – 2833 грн;

· для осіб, які втратили працездатність, – 2093 грн.

Звітність КІК. Перший звіт про КІК потрібно подати контролерам КІК у 2023 році до 1 травня 2023 за період 2022 року або у 2024 році до 1 травня 2024 року за період 2022–2023 року. Одночасно можна звітувати з поданням річної декларації про майновий стан і доходи (подається зазвичай до 1 травня) або податкової декларації з податку на прибуток підприємств.

З 1 січня Міністерством економіки запроваджено отримання дозволів від Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі – дозвіл) в електронному вигляді через Портал електронних сервісів Мінекономіки. Такі дозволи підписуються виключно електронними цифровими підписами керівників територіальних органів Держпраці та містять QR-коди з посиланням на виданий дозвіл.

Крім того, дозволи, які було отримано в електронній формі, в режимі онлайн можна також буде анулювати, переоформити та продовжити строк діх таких дозволів.

Важливо! Онлайн послуги з анулювання, переоформлення та продовження строку дії раніше отриманих дозволів у паперовому вигляді потребують подання оригіналу дозволу та здійснюватимуться через ЦНАП.

3 січня набрав чинності Закон України від 13 грудня 2022 року 2836-IX, щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України.

Так, відповідно закону, тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, але не довше ніж до 01 травня 2023 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції та ввізного мита, які імпортуються підприємствами або громадянами, з ввезення, переміщення (пересилання) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях на митну територію України у митному режимі імпорту товарів.

Серед таких товарів, зокрема, електрогенераторні установки та частини до них; окремі трансформатори, їх частини, інвертори, окремі акумулятори, включаючи сепаратори для них; системи для забезпечення супутникового доступу до інтернету (Starlink) тощо, крім крім товарів цивільної авіації. Ця пільга також поширюється на імпорт окремих товарів, який здійснюється громадськими об’єднаннями та/або благодійними організаціями, включеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, для подальшої їх безоплатної передачі оборонцям.

Такі товари мають бути передані оборонцям не пізніше 45 календарних днів з дня завершення їх митного оформлення, а в разі якщо щодо таких товарів після завершення їх митного оформлення здійснювалося на території України підтверджене документально технічне обслуговування та/або ремонт – не пізніше 90 календарних днів. У разі порушення строку, або нецільового використання зазначених товарів платник податку зобов’язаний сплатити суму податку на додану вартість та акцизного податку, що мали бути сплачені при ввезенні на митну територію України таких товарів, а також сплатити пеню відповідно до закону.

Крім того, даним законом, внесено зміни до Закону № 481, що передбачають:

● право, на період дії воєнного стану на території України та протягом 30 днів з дня його припинення або скасування, зберігати суб’єктом господарювання пальне, яке споживається для заправлення електрогенераторної установки в обсязі до 2000 літрів на кожному об’єкті, що забезпечений електрогенераторною установкою, без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензії на право зберігання пального, результатів надання інших адміністративних послуг);

● зберігання пального, яке споживається для заправлення електрогенераторної установки в обсязі понад 2000 літрів на кожному об’єкті, що забезпечений електрогенераторною установкою, здійснюється суб’єктом господарювання на підставі безоплатного подання до територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, декларації про провадження господарської діяльності із зберігання пального.

З 1 січня припиняють дію наступні податкові пільги:

· кінематографія – закінчується дія режиму звільнення від оподаткування ПДВ при ввезенні на митну територію України окремих товарів, які використовуються в галузі кінематографії;

· космічна галузь – закінчується дія режиму звільнення від оподаткування ПДВ операцій з ввезення на митну територію України суб’єктами космічної діяльності окремих товарів, визначених Митним кодексом України, а також звільнення від оподаткування операцій з постачання на митній території України результатів науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт, які виконувалися для потреб космічної діяльності;

· постачання програмної продукції – закінчується дія режиму звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання програмної продукції;

· пільги які тимчасово, до 1 січня 2023 року, надавались готелям і подібним засобам тимчасового розміщування щодо оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг із тимчасового розміщування (проживання) за ставкою у розмірі 7%. (вказана пільга продовжує застосовуватись відповідно до підпункту «в» пункту 193.1 статті 193 Податкового кодексу України).

12 січня був прийнятий закон щодо скасування дозволу перебування грального бізнесу на спрощеній системі, який був наданий законом № 2192-IX.

Відповідно до прийнятого закону № 2192-IX від 14.04.2022 р. було дозволено на період воєнного стану перебувати на спрощеній системі оподаткування суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора).

Можливість перейти на спрощену систему мала наслідком не лише спрощення адміністрування, а й значне зменшення оподаткування.

Нагадаємо, в частині першій п.п. 291.5.1. п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України вказано, що суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора) не можуть бути платниками єдиного податку;

Закон про скасування пільг вступає в силу 20 січня 2023 року.