L&M Finance Group ua

Зміни в законодавстві за червень 2024р.

18 червня Верховною Радою України було прийнято законопроєкт, відомий як «Закон про клуб білого бізнесу».

Цей законопроєкт впроваджує, так званий, спеціальний клуб для підприємств, які сумлінно дотримуються податкового законодавства, стимулюючи добровільну сплату податків та забезпечуючи стабільний розвиток економіки.

Серед переваг для платників податків, які стануть, так званими членами "Клубу білого бізнесу":

· Мораторій на документальні перевірки: Члени клубу звільняються від планових документальних перевірок, що значно знижує адміністративне навантаження на бізнес.

· Скорочення строків перевірок: Камеральні та документальні перевірки для цілей бюджетного відшкодування проводитимуться в скорочені терміни.

· Індивідуальні податкові консультації: Члени клубу зможуть отримувати консультації з податкових питань в короткі терміни.

· Бронювання військовозобов'язаних працівників: За рекомендацією Кабінету Міністрів України, члени клубу можуть бронювати військовозобов'язаних працівників у кількості не більше 25%.

Серед основних вимог до членів клубу-платників податків:

· Відсутність рішення щодо ризику: підприємство не повинно входити до категорії ризикових платників податків.

· Відсутність порушень строків розрахунків: протягом року не повинно бути порушень граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

· Відсутність податкового боргу: борг підприємства не повинен перевищувати 51 тис. грн, якщо з моменту його виникнення пройшло більше 30 днів.

· Подання звітності: відсутність порушень у поданні звітності та/або документів, зокрема за КІК і фінансовою звітністю.

· Сплата ЄСВ: відсутність заборгованості з оплати єдиного соціального внеску.

· Відсутність санкцій: підприємство та його бенефіціари не повинні підпадати під санкції, передбачені Законом України «Про санкції».

· Фінансова стабільність: відсутність порушеного провадження у справі про неплатоспроможність юридичної особи або фізичної особи-підприємця.

· Юридичний статус: відсутність процедури по припиненню суб'єкта господарювання.

·Зв'язки з країнами-агресорами: відсутність громадянства або місцезнаходження країни-агресора (Російської Федерації та Республіки Білорусь), за винятком громадян, які отримали статус учасника бойових дій після 14 квітня 2014 року.

· Стабільність діяльності: відсутність змін основного виду економічної діяльності в Єдиному державному реєстрі (ЄДР) протягом останніх 12 календарних місяців.

Таку інформацію перевіряти, стежити, оновлювати та вести спеціальний реєстр платників з високим рівнем добровільного дотримання законодавства буде Податковий орган щоквартально.

Окрім того, законопроєкт передбачає створення посади "комплаєнс-менеджера" – посадової особи податкового органу, яка буде відповідальна за взаємодію з платниками податків.

Серед основних завдань комплаєнс-менеджера:

1.Прогнозування податкових ризиків: Аналіз фінансової діяльності підприємств з метою виявлення потенційних податкових ризиків.

2. Попередження порушень: Розробка рекомендацій і проведення консультацій для уникнення можливих порушень податкового законодавства.

3. Мінімізація ризиків: Розробка стратегій для зменшення існуючих податкових ризиків.

4. Консультація та підтримка: Надання індивідуальних консультацій підприємствам з питань оподаткування.



20 червня набрав чинності закон про оновлення обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Головна мета Закону - впровадження якісно нової моделі регулювання ринку відповідно до європейських стандартів з урахуванням інтересів страхувальників та потерпілих осіб, підвищення довіри до такого страхування і подальший розвиток ринку «автоцивілки».

Відповідне оновлення законодавства здійснено на підставі законодавчих пропозицій Національного банку, розроблених з метою поетапної імплементації в Україні вимог Директиви Європейського Парламенту та Ради 2009/103/ЄС від 16 вересня 2009 року про страхування цивільної відповідальності у зв’язку з використанням моторних транспортних засобів та забезпечення виконання обов’язку щодо страхування такої відповідальності.

Серед основних нововведень Закону:

- нові стандарти якості страхового покриття, зокрема поступове підвищення максимальних розмірів страхової виплати до рівня країн ЄС,

- запровадження системи ануїтетних (рівних по сумі) страхових виплат у разі заподіяння тяжкої шкоди здоров’ю або життю потерпілих,

- розрахунок страхової виплати в разі пошкодження транспортного засобу без вирахування зносу складових частин та деталей;

- європейські підходи до формування вартості «автоцивілки» та широке використання електронних технологій, у тому числі визначення «справедливої ціни» для кожного страхувальника з урахуванням його персональної історії, перехід на електронну форму договорів через єдину централізовану базу даних;

- поліпшення рівня обслуговування клієнтів та спрощення механізму врегулювання страхових випадків за допомогою моделі обов’язкового прямого врегулювання збитків, скасування обмеження максимального розміру страхової виплати в разі оформлення документів про ДТП через європротокол;

- удосконалення системи управління МТСБУ з огляду на його соціально важливі функції, зокрема щодо формування органів управління та контролю, побудови збалансованої системи прийняття рішень та удосконалення системи нагляду за МТСБУ.

Окрім того, Національний банк до початку введення в дію закону, а саме до 1 січня 2025 року, має провести ряд дій щодо приведення нормативних актів у відповідність, а саме:

Після оприлюднення, закон буде введено в дію з 1 січня 2025 року. До цього дня Національний банк:

- проведення оцінкі якості активів страховиків, у тому числі з метою визначення потенційних слабких місць та уникнення системних проблем з виконанням страховиками нових вимог;

- розробка нормативно-правових актів для реалізації Закону, зокрема щодо функціонування Єдиної централізованої бази даних договорів ОСЦПВ;

- визначення процедури, які дозволять завершити трансформацію МТСБУ, що передбачає впровадження в бюро класичної дворівневої системи корпоративного управління, виконання вимог до формування складу Ради та Правління, організації системи внутрішнього контролю тощо.

18 червня Кабінетом Міністрів України було затверджено постанову, якою вносять зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.

Даною постановою встановлено ряд змін, зокрема:

· ліцензіати, які займаються господарською діяльністю з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом (крім суб'єктів, яким було видано ліцензії на період воєнного стану в Україні), повинні надати до органу ліцензування інформацію та документи:

2) відомості про власні, орендовані, надані ліцензіату в кредит або лізинг транспортні засоби за формою згідно з додатком 3 та завірені заявником копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів та тимчасових реєстраційних талонів, якщо передбачено їх оформлення,

не пізніше шести місяців з дня набрання чинності цією постановою;

· ліцензії на право здійснення господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, видані на період воєнного стану в Україні, залишаються дійсними при поданні такими суб'єктами до органу ліцензування вказаних документів та інформації,

1) відомості про наявність матеріально-технічної бази, яка забезпечує виконання технологічних операцій, або договорів із суб’єктами господарювання, що надають послуги з виконання таких операцій, за формою згідно з додатком 2 та завірені здобувачем ліцензії копії зазначених договорів;

2) відомості про власні, орендовані, надані ліцензіату в кредит або лізинг транспортні засоби за формою згідно з додатком 3 та завірені заявником копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів та тимчасових реєстраційних талонів, якщо передбачено їх оформлення;

3) відомості про спеціальне обладнання транспортних засобів, які використовуються для перевезень пасажирів на таксі, за формою згідно з додатком 4 (для внутрішніх та міжнародних перевезень пасажирів на таксі);

4) відомості про кваліфікацію персоналу автомобільного перевізника, визначеного пунктами 12-15 цих Ліцензійних умов, за формою згідно з додатком 5,

та якщо суб'єкти відповідають вимогам Ліцензійних умов, про що надається відповідний запис в Єдиний комплекс інформаційних систем у сфері безпеки на наземному транспорті;

· ліцензії на право провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, видані на період воєнного стану в Україні, в разі невиконання суб'єктами протягом двох років після закінчення або скасування воєнного стану в Україні вимог, визначених вище, підлягають анулюванню протягом 60 календарних днів.

Зазначаємо, що видані раніше ліцензії залишаються чинними. Однак перевізники, які отримали ліцензії за спрощеною процедурою, повинні протягом пів року оновити дані у своїх ліцензійних справах відповідно до вимог.

Окрім цього, зміни дають можливість забезпечити інтеграцію Єдиного комплексу інформаційних систем Укртрансбезпеки з реєстрами Міністерства юстиції, Державної податкової служби та Пенсійного фонду.

Норма щодо обов'язкового проходження водіями професійного навчання та наявності сертифіката професійної компетентності набуватиме чинності через один рік після ухвалення змін до постанови. Це дозволить забезпечити проходження відповідного навчання та отримання зазначених сертифікатів. Необхідність професійного навчання визначена європейськими стандартами, зокрема професійною Директивою ЄС.

Дана постанова набуде чинності 20 серпня 2024 року.

З 31 травня, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України, почав діяти Технічний регламент засобів цивільного захисту.

Цей регламент встановлює вимоги щодо засобів цивільного захисту, їх надання на ринку, введення в обіг, а також процедури оцінки відповідності таких засобів. Засоби цивільного захисту повинні відповідати суттєвим вимогам, визначеним цим технічним регламентом. Продаж на ринку засобів цивільного захисту, що введені в обіг до дня набрання чинності вищезазначеної постанови, не може бути заборонено або обмежено через невідповідність такої продукції новим вимогам технічного регламенту.

Дія Технічного регламенту поширюється на:

· засоби рятування з висоти та на воді, зокрема пожежні, на які не поширюється дія Технічного регламенту засобів індивідуального захисту;

· пожежний та аварійно-рятувальний інвентар та інструменти;

· переносні та пересувні вогнегасники;

· вогнегасні речовини;

· пожежне устатковання, на яке не поширюється дія Закону від 02.09.2020 № 850-IX «Про надання будівельної продукції на ринку», Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою КМУ від 30.01.2013 № 62, Технічного регламенту будівельних виробів (продукції), затвердженого постановою КМУ від 20.12.2006 № 1764;

· орієнтувально-світлове устатковання;

· вогнестійкі засоби зберігання;

· піротехнічні вироби для аварійно-рятувальних служб;

· знаки безпеки для робочих і громадських місць цивільного захисту;

· захисно-герметичні пристрої і вироби та засоби очищення повітря захисних споруд цивільного захисту;

· мобільні споруди, каркасні (пневмокаркасні) палатки життєзабезпечення рятувальників і постраждалих осіб.

Засоби цивільного захисту, які продаються на ринку, повинні відповідати визначеним суттєвим вимогам цього Технічного регламенту.

Суб'єкти господарювання повинні надавати відповідному органу державного ринкового нагляду інформацію за його запитами, яка дозволить ідентифікувати:

1. Суб'єкта господарювання, який поставив їм засіб цивільного захисту;

2. Суб'єкта господарювання, якому вони поставили засіб цивільного захисту.

Суб'єкти господарювання повинні надати цю інформацію протягом 10 років, але не менше строку служби засобу цивільного захисту, якщо його визначив виробник, після отримання такого засобу або після поставки засобу, якщо строк служби визначений виробником.

Ця постанова також вносить зміни до рішень Уряду України від 16 грудня 2015 року №1057 "Про визначення сфер діяльності, у яких центральні органи виконавчої влади та Служба безпеки України здійснюють функції технічного регулювання" та від 28 грудня 2016 року №1069 "Про затвердження переліку видів продукції, щодо яких органи державного нагляду здійснюють державний ринковий нагляд", що розширює перелік продукції, щодо якої Державна служба України з надзвичайних ситуацій як орган з державного нагляду, здійснюють державний ринковий нагляд. Згідно з законодавством головною метою діяльності органів ринкового нагляду є забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також гарантування відсутності загроз для життя та здоров'я людей, безпечних умов праці, захист прав споживачів (користувачів) та охорону навколишнього середовища. Законодавство України про ринковий нагляд розповсюджується на всіх суб'єктів господарювання, які беруть участь у постачанні продукції споживачеві (користувачу) від виробника до кінцевого розповсюджувача по всьому ланцюжку.

26 червня було надано для ознайомлення Верховній Раді України законопроєкт щодо забезпечення реалізації права на звільнення директора товариства за власним бажанням.

Проєктом закону пропонується внести зміни до Закону України "Про товариства з обмеженою відповідальністю", Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", якими передбачається:

- встановити процедуру звільнення директора товариства за власним бажанням без прийняття загальними зборами товариства відповідного рішення через відсутність кворуму загальних зборів учасників товариства, а також обґрунтовану підставу про неможливість припинення повноважень, визначену рішенням загальних зборів;

- установити, що у разі припинення повноважень одноособового виконавчого органу чи голови колегіального виконавчого органу за власним бажанням без прийняття загальними зборами товариства відповідного рішення, для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу подається

· попередження про звільнення,

· повідомлення учасників товариства про скликання загальних зборів,

· протокол про відсутність кворуму загальних зборів учасників товариства, а також обґрунтовану підставу про неможливість припинення повноважень, визначену рішенням загальних зборів, без примірника оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру.

У разі прийняття цей Закон набуде чинності з дня, наступного за днем його опублікування.