L&M Finance Group ua

Липневі зміни в законодавстві на період воєнного стану


Кабінетом Міністрів України було скасовано перелік товарів критичного імпорту

З моменту затвердження Закону №2325 - IX від 01.07.2022 щодо поновлення сплати митних платежів (скасування пільг) Нацбанк анонсував скасування критичного імпорту, про що йдеться на офіційному сайті НБУ.
Разом з тим, постановою КМУ від 07.07.2022 №761 було внесено зміну до постанови №153 , а також рішення про втрату чинності пункту 1 постанови КМУ №289 (критерії визначення критичного імпорту, список товарів критичного імпорту).
З 9 липня 2022 року перелік товарів критичного імпорту відмінено, про що йдеться у п. 2 Постанови № 761: «Рекомендувати Національному банку забезпечити здійснення переказів по операціях з імпорту товарів, що класифікуються в товарних групах 01–97 УКТЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України"».
У зв'язку зі скасуванням переліку товарів постановою НБУ №142 від 07.07.2022 було внесено низку змін до постанови НБУ №18 . Таким чином, з 09 липня 2022 року розрахункові операції з нерезидентами можна буде проводити за будь-які товари груп 01–97 УКТЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України"», за умови, що такі операції з постачання відбулися після 23.02.2021 року, враховуючи обмеження у розрахунках «критичних послуг».

Ліцензування для ТВЕН

Починаючи з 1 липня 2022 року набули чинності зміни, внесені Законом № 1019- IX від 02.12.2020. Таким чином, на тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним керуванням поширюються вимоги Закону № 481, зокрема:
·     ліцензування даного виробництва, оптової та роздрібної торгівлі (відповідно до ст. 2–3, ст. 15);
·     атестації виробництва продукції стосовно відповідності вимогам, нормам та стандартам, встановленим чинним законодавством України щодо забезпечення життя та здоров'я людей, охорони навколишнього середовища; повного технологічного циклу виробництва тютюнових виробів; контролю за роботою та технічним станом приладів з виробництва продукції; відповідності санітарним, пожежним, екологічним нормам та правилам (відповідно до ст. 8);
·     притягнення до відповідальності за порушення вимог, норм та правил закону про виробництво (відповідно до ст. 17).

Уряд скасував ліцензії на експорт пшениці

8 липня 2022 року набула чинності постанова КМУ №759, якою були внесені зміни до постанови №1424 від 29 грудня 2021 року щодо переліку ліцензування товарів на експорт та імпорт.
Таким чином, згідно з постановою, такі товари, як – пшениця, суміш пшениці, жита (код товарів УКТЗЕД 1001); овес (код товарів УКТЗЕД 1004), виключено з переліку товарів обов'язкових до ліцензування, а також скасовано заборони на їх експорт.
У той же час, постановою введено заборону на експорт мінеральних або хімічних, азотних добрив (код УКТЗЕД 3102).
З повним переліком товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню та квотуванню на 2022 рік, можна ознайомитись за посиланням .

Штрафування бізнесу за недотримання правил безпеки на підприємстві на момент воєнного стану

11 липня ВРУ опублікувала законопроект №7546 , метою якої є встановлення кримінальної відповідальності за порушення вимог законодавства у сфері цивільного захисту на період воєнного стану.
Законопроектом пропонується встановити штрафні санкції для підприємств, службових осіб чи громадян-суб'єктів підприємницької діяльності, у разі якщо таке порушення зазнало шкоди здоров'ю людей. Таке порушення передбачає покарання під виглядом штрафів від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або справними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той же термін.
У разі такого повторного порушення, або якщо воно спричинило смерть людей або інші тяжкі наслідки, передбачається покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною посадою на строк до п'яти років.

Оновлено перелік господарської діяльності, які не можуть проводитися на підставі декларації на момент воєнного стану

З 13 липня діє розширений перелік видів господарської діяльності, які не можуть провадитися на основі декларацій про ведення господарської діяльності. Згідно з ухвалою КМУ №314 від 18.03. 20 22 у цей перелік були додані наступні види господарської діяльності:
·     імпорт лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), оптова та роздрібна торгівля лікарськими засобами;
·     діяльність з медичної практики;
·     діяльність у сфері електроенергетики, на ринку природного газу, з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, з виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії та іншої діяльності, ліцензування якої здійснює НКРЕКУ, відповідно до закону;
·     діяльність, пов'язана з розробленням, виготовленням, постачанням спеціальних технічних засобів для зняття інформації з каналів зв'язку та інших технічних засобів негласного отримання інформації;
·     професійна діяльність на ринках капіталу та організованих товарних ринках;
·     діяльність у зонах відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення;
·     ввезення в Україну та вивезення за її межі об'єктів тваринного світу;
·     ввезення в Україну та вивезення за її межі об'єктів рослинного світу;
·     імпорт та експорт зразків видів дикої фауни та флори, пересувні виставки, реекспорт та інтродукція з моря зазначених зразків, які є об'єктами регулювання Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни та флори, що знаходяться під загрозою зникнення, в частині осетрових риб та виробленої з них продукції.
Подані вище види діяльності, декларації про провадження видів господарської діяльності яких, включені ухвалою до оновленого переліку, будуть дійсні протягом шести місяців з дня набрання чинності цією постановою. Протягом цього терміну підприємства зобов'язані будуть отримати дозвільні документи в порядку та на умовах, передбачених законодавством про ліцензування таких видів діяльності.

Зміни до митного кодексу, спрощення процесу декларування товарів

З 27 липня Верховна Рада України ухвалила законопроект №4517, яким було внесено зміни до Митного кодексу України щодо врегулювання процесу декларування товарів у спрощеному вигляді. Мається на увазі можливість групувати товари з аналогічними характеристиками під одним кодом та наводити їх повний опис в одній графі митної декларації.
Таким чином, нововведення в кодексі будуть доповнені наступним чином:
- за бажанням декларантів дозволяється спрощене декларування партії товарів, що класифікуються у різних товарних підпозиціях згідно з УКТ ЗЕД, за одним класифікаційним кодом, за умови, що цьому коду відповідає найбільша ставка мита в межах однієї товарної позиції УКТ ЗЕД;
- цей тип спрощення декларування також поширюватиметься і на експорт товарів;
- у разі використання даного типу спрощення проводитиметься перерахунок специфічної ставки мита в адвалорну, відсоткову від вартості об'єкта оподаткування, для стягнення мита за найбільшою ставкою.