L&M Finance Group ua

Зміни в законодавстві за лютий під час воєнного стану

6 лютого було прийнято два законопроекти щодо звільнення оподаткування певні види товарів.

Верховною Радою України було прийнято законопроекти №8360 та №8361-д щодо сприяння забезпеченню Збройних Сил України усіма необхідними приладами у боротьбі проти збройної агресії.

Таким чином було встановлено, що тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, але не більше ніж до 1 січня 2024 року, звільняються від оподаткування ввізним митом: квадрокоптерами (дронами), оптичними прицілами, коліматорами, тепловізорами, приладами нічного бачення та раціями, шляхом запровадження короткострокових стимулюючих митних пільг щодо ввезення таких товарів на митну територію України як юридичними, так і фізичними особами. Проект Закону додатково враховує потреби військових у раціях, а також необхідність вирішення питання щодо незастосування до таких товарів заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, у тому числі заходів державного експортного контролю

7 лютого Верховною Радою України було підтримано продовження воєнного стану та мобілізації ще на дев’яносто днів.

Відповідно до підтриманих указів щодо продовження строків №8419 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" та №8420 "Про продовження строку проведення загальної мобілізації", терміни воєнного стану та мобілізації пролонгували до 20 травня 2023 року.

17 лютого Кабінетом Міністрів України було внесено зміни до порядку стажування студентів на підприємствах.

Відповідно до постанови КМУ від 17.02.2023 №146 було внесено зміни до постанови КМУ від 16.01.2013 №20 щодо затвердження порядку укладення договору про стажування та типової форми договору про стажування студентів на підприємствах, в установах та організаціях.

Встановлено, що відомості про проходження стажування вносяться до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Затверджено в новій редакції форму заяви про прийом на стажування та Типову форму договору про стажування.

Такі зміни розпочнуть діяти з 29 квітня 2023 року.

23 лютого було прийнято закон про колективні угоди та договори.

Верховною Радою було ухвалено євроінтеграційний проект закону (№ 7628) «Про колективні угоди та договори», що спрямований на осучаснення регулювання в сфері трудових відносин.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту, у колективних переговорах зможуть брати участь нерепрезентативні представники, які укладають галузеві угоди обмеженої дії. Всі без винятку працівники та роботодавці, зокрема фізичні особи, матимуть право на укладення такого колективного договору. Також проектом передбачено можливість призупинення й зупинення дії окремих положень колективних угод і договорів -за згодою сторін та у разі настання форс-мажорних обставин (перелік яких зазначено в договорі) та передбачено приєднання до сторін угод і договорів нових суб'єктів.

24 лютого КМУ ухвалив постанову №164, яка оновлює редакцію Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Відповідно до прийнятої постанови передбачено внесення ряду нових норм до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, зокрема:

1. Визначення адміністратора Державного картографо-геодезичного фонду України

2. Забезпечення організації формування та ведення Державного картографо-геодезичного фонду України

3. Проведення експертизи пропозицій та рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо найменування та перейменування географічних обєктів

4. Звернення до суду з позовами про визнання недійсним угод, укладених із порушенням встановленого законом порядку купівлі-продажу, ренти, дарування, застави, обміну земельних ділянок державної, комунальної власності, проведення публічного моніторингу земельних відносин, у тому числі моніторингу ринку земель

Окрім того, постановою скасовано ряд вимог щодо наступних питань:

1. Здійснення державного нагляду у сферы землеустрою

2. Проведення державного контролю за втратами сільськогосподарського виробництва, надання пропозицій щодо використання коштів, які надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва

3. Звернення до суду з позовом щодо выдшкодування втрат сыльскогосподарського виробництва

Також постановою скасовано постанову КМУ від 12 вересня 2018 року №727 щодо затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарською діяльністю у сфері землеустрою та здійснення заходів державного нагляду у зв’язку з виключенням цієї функції.

28 лютого Кабінетом Міністрів України було відновлено плату за ліцензії у сфері азартних ігор.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2023 року №173 було внесено зміни до постанови від 18 березня 2022 року №314 щодо деяких питань про забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану в пункті 1, доповнивши підпункт 5 після слів “у цьому підпункті” словами “(крім строку дії ліцензій у сфері діяльності з організації та проведення азартних ігор та плати за такі ліцензії)”.

Також новою постановою установлено, що несплачені до дня набрання чинності цією постановою щорічні платежі за ліцензії у сфері діяльності з організації та проведення азартних ігор за кожен рік дії ліцензії сплачуються у тридцятиденний строк з дня набрання чинності цією постановою. Протягом зазначеного строку суб’єкти господарювання у сфері організації та проведення азартних ігор повинні подати Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей документи, що підтверджують внесення плати за ліцензії.