28 лютого Верховна Рада України прийняла законопроєкт щодо стимулювання благодійництва у період воєнного стану.
Законопроєктом передбачається зрівняти податкові наслідки оподаткування ПДФО благодійної допомоги в грошовій та негрошовій формах. Відповідно до тексту проєкту закону пропонується до завершення воєнного стану дозволити підприємствам не включати до оподатковуваного прибутку благодійну допомогу, що не перевищує 8% оподатковуваного прибутку попереднього року (зараз 4%). Це подвоює ліміт благодійних внесків для підприємств, якщо більше 4% з цієї суми було передано благодійним організаціям.
26 лютого Верховна Рада ухвалила законопроєкт про створення Вищого адміністративного суду, що передбачає створення двох адміністративних судів замість ліквідованого Окружного адмінсуду.
Згідно тексту законопроєкту передбачається наступне:
- створення двох судових інстанцій: Спеціалізованого окружного адміністративного суду та Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду, що виконуватимуть функції апеляційної інстанції та входитимуть до вищих спеціалізованих судів України;
- процедура обрання суддів відбуватиметься на конкурсних засадах, оголошених Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (ВККС), що проводитиметься протягом місяця після набуття законом чинності;
- у відборі кандидатів на посади суддів спеціалізованих судів залучать Експертну раду з трьох представників Ради суддів України та трьох від міжнародних організацій;
- в адміністративному суді можливо буде оскаржувати призначення керівників міністерств, очільників антикорупційних структур, прокурорів Державного бюро розслідувань та розпорядження центральних органів влади, окрім президентських указів, які підлягають оскарженню лише у Верховному суді.
Так чи інакше, незважаючи на зауваження головного юридичного управління апарату Верховної Ради України, висновку Комітету ВРУ з питань інтеграції України до ЄС та інших кваліфікованих спеціалістів, закон був прийнятий у другому читанні.
Законопроєктом не передбачається наступне:
- створення Спеціалізованого окружного та апеляційного адмінсудів відбуватиметься без чітко розписаного фінансування;
- законопроєктом не визначений регламент голосування та чітко визначені функції діяльності Експертної ради з обрання на посаду суддів;
- новостворені суди не розглядатимуть справи про оскарження рішень Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
9 лютого набрав чинності закон про зміни до ведення господарської діяльності у сферах енергетики та теплопостачання.
Серед основних змін законом пропонується наступне:
1. Зміни до строку дії технічних умов
Технічні умови на приєднання діють до трьох років, з можливістю продовження за умови, що замовник: погодив проєктну документацію, оплатив вартість приєднання та отримав дозвільні документи на будівництво.
Загальний строк чинності технічних умов не може перевищувати шість років. Запровадження чітких строків зменшує можливості зловживання з боку замовників без реальних намірів щодо будівництва.
2. Зміни до права на резервування потужностей
Запроваджується новий механізм резервування потужності для вітрових електростанцій від 20 МВт. Замовник має укласти договір про приєднання протягом двох років. Вартість резервування становить 5 євро за кіловат і зараховується до вартості приєднання. Якщо договір не укладено, кошти залишаються в розпорядженні ОСП (Оператора системи мереж).
3. Зміни щодо приєднання до однієї мережі (так званий cable pooling)
Законом дозволяється приєднання генерації з різних джерел в одній точці, що оптимізує використання мережевої інфраструктури. Раніше механізм cable pooling не регламентувався, створюючи перешкоди для об'єднання різних типів генерації. Тепер це спрощує підключення ВДЕ (Відновлюваних джерел енергії), знижує витрати на окремі точки підключення та відкриває нові можливості для інвесторів у відновлювальній енергетиці.
Закон також знімає обмеження на перевищення встановленої потужності електроустановок замовника. Тепер фактична потужність відпуску електроенергії до мережі не повинна перевищувати дозволену потужність у точці приєднання.
Регулятор отримав повноваження встановлювати порядок підключення генеруючих установок до мереж інших виробників, які вже мають приєднання до мереж ОСП/ОСР (Оператор системи мереж / передачі). Загальна потужність відпуску електроенергії всіх установок не повинна перевищувати дозволену потужність у точці приєднання, а електроенергія має бути облікована окремо для кожного виробника.
4. Зміни про приєднання до діючих договорів
Чинні договори про приєднання мають бути приведені у відповідність із новими вимогами протягом трьох місяців, зокрема щодо попередньої оплати. Якщо попередня оплата не здійснена протягом дев'яти місяців з дати набуття чинності Законом, договір втрачає чинність.
Замовник зобов'язаний передати ОСП проєктну документацію на роботи для приєднання протягом дев'яти місяців або ініціювати розірвання договору. У разі невиконання вимоги договір автоматично припиняється. Якщо замовник розриває договір, ОСП повертає сплачену «попередню оплату».
Ці вимоги не стосуються договорів про приєднання об'єктів ВДЕ на тимчасово окупованих територіях, якщо такі договори були чинними на 24 лютого 2022 року і проєктна документація була погоджена. Після виключення територій зі списку окупованих, сторони повинні привести договори у відповідність протягом року.
Строк дії договору про приєднання для об'єктів ВДЕ продовжується на три роки з моменту набрання чинності Законом, якщо договір був чинним на 24 лютого 2022 року, проєктна документація була погоджена, і вартість приєднання сплачена.
5. Зміни про проведення оплати за приєднання
Замовник приєднання має право сплатити попередньо за приєднання до мереж ОСП у розмірі 10 євро за кожен кіловат. Оплата має проводитись у два етапи: 1) перша частина (50%) протягом тридцяти днів після отримання технічних умов, а 2) друга частина (50%) протягом дванадцяти місяців з моменту отримання технічних умов.
Замовник також має право розірвати договір протягом 6 місяців та повернути сплачені кошти. Якщо Замовником проєктна документація не подана протягом 12 місяців, договір припиняється, а кошти не повертаються.
28 лютого набрав чинності закон щодо внесення змін до регулювання юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період.
Закон передбачає перехідний період для трансформації "підприємств" у господарські товариства, зокрема корпоратизацію державних і комунальних підприємств в акціонерні товариства або товариства з обмеженою відповідальністю, у трирічний період.
Серед інших змін, законом пропонується наступне:
1. Заборона на створення нових юридичних осіб у формах:
- державні підприємства;
- комунальні підприємства;
- спільні комунальні підприємства;
- приватні підприємства;
- іноземні підприємства;
- підприємства громадських об'єднань, релігійних організацій, профспілок;
- підприємства споживчої кооперації.
2. Обмеження на внесення змін до Єдиного державного реєстру для державних і комунальних підприємств, окрім:
- ліквідації чи перетворення;
- зміни керівника або складу комісії з ліквідації;
- передачі майна до Фонду державного майна;
- відкриття провадження у справі про банкрутство.
3. Заборона на закріплення майна за юридичними особами на праві господарського відання чи оперативного управління.
4. Внесено зміни до нормативно-правових актів, Цивільного кодексу України, Земельного Кодексу України, Кодексу України з процедур банкрутства.
5. Господарський кодекс України втрачає чинність через шість місяців з дня введення в дію цього Закону (28 серпня 2025 року).
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, з окремими положеннями, які вводяться в дію через три роки та шість місяців.
11 лютого Кабінет Міністрів України Постановою затвердив Правила торговельного обслуговування, що набудуть чинності після завершення воєнного стану. Вони визначають вимоги до обслуговування, умови діяльності суб'єктів господарювання та основні вимоги до торговельних приміщень.
Затвердженими Правилами передбачається наступне:
1. Вимоги до обслуговування:
- Інформація про суб'єкта господарювання та товари.
- Облаштування примірочних для осіб з інвалідністю.
2. Умови діяльності:
- Забезпечення належних умов праці.
- Заборона на продаж небезпечних товарів.
- Обмеження на продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
- Можливість здійснення оптової та роздрібної торгівлі в одному приміщенні.
3. Вимоги до приміщень:
- Відповідність гігієнічним та пожежним вимогам.
- Наявність куточка споживача або QR-коду з інформацією.
- Доступність для осіб з інвалідністю, включаючи паркування та супровід.
Згідно опублікованої Держпродспоживслужбою статті про ухвалену КМУ Постанову, нові Правила торговельного обслуговування спрямовані на забезпечення безпеки та зручності для всіх споживачів, а саме:
- Безбар'єрність – доступність магазинів для всіх, зокрема для осіб з особливими потребами.
- Інформація в куточку споживача може бути не лише в паперовому вигляді, а й у вигляді QR-коду.
- Стандарти метрології – ваги та вимірювальні прилади повинні відповідати вимогам щодо точності.
- Посилення безпеки – заборонено продавати предмети, схожі на їжу, але не призначені для споживання (наприклад, іграшки у вигляді фруктів).
- Зберігання речей – наявність окремих місць для зберігання речей працівників у торгових закладах.
- Сповіщення про надзвичайні ситуації через пристрої, адаптовані для осіб з інвалідністю.
Законопроєктом передбачається зрівняти податкові наслідки оподаткування ПДФО благодійної допомоги в грошовій та негрошовій формах. Відповідно до тексту проєкту закону пропонується до завершення воєнного стану дозволити підприємствам не включати до оподатковуваного прибутку благодійну допомогу, що не перевищує 8% оподатковуваного прибутку попереднього року (зараз 4%). Це подвоює ліміт благодійних внесків для підприємств, якщо більше 4% з цієї суми було передано благодійним організаціям.
26 лютого Верховна Рада ухвалила законопроєкт про створення Вищого адміністративного суду, що передбачає створення двох адміністративних судів замість ліквідованого Окружного адмінсуду.
Згідно тексту законопроєкту передбачається наступне:
- створення двох судових інстанцій: Спеціалізованого окружного адміністративного суду та Спеціалізованого апеляційного адміністративного суду, що виконуватимуть функції апеляційної інстанції та входитимуть до вищих спеціалізованих судів України;
- процедура обрання суддів відбуватиметься на конкурсних засадах, оголошених Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (ВККС), що проводитиметься протягом місяця після набуття законом чинності;
- у відборі кандидатів на посади суддів спеціалізованих судів залучать Експертну раду з трьох представників Ради суддів України та трьох від міжнародних організацій;
- в адміністративному суді можливо буде оскаржувати призначення керівників міністерств, очільників антикорупційних структур, прокурорів Державного бюро розслідувань та розпорядження центральних органів влади, окрім президентських указів, які підлягають оскарженню лише у Верховному суді.
Так чи інакше, незважаючи на зауваження головного юридичного управління апарату Верховної Ради України, висновку Комітету ВРУ з питань інтеграції України до ЄС та інших кваліфікованих спеціалістів, закон був прийнятий у другому читанні.
Законопроєктом не передбачається наступне:
- створення Спеціалізованого окружного та апеляційного адмінсудів відбуватиметься без чітко розписаного фінансування;
- законопроєктом не визначений регламент голосування та чітко визначені функції діяльності Експертної ради з обрання на посаду суддів;
- новостворені суди не розглядатимуть справи про оскарження рішень Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів.
9 лютого набрав чинності закон про зміни до ведення господарської діяльності у сферах енергетики та теплопостачання.
Серед основних змін законом пропонується наступне:
1. Зміни до строку дії технічних умов
Технічні умови на приєднання діють до трьох років, з можливістю продовження за умови, що замовник: погодив проєктну документацію, оплатив вартість приєднання та отримав дозвільні документи на будівництво.
Загальний строк чинності технічних умов не може перевищувати шість років. Запровадження чітких строків зменшує можливості зловживання з боку замовників без реальних намірів щодо будівництва.
2. Зміни до права на резервування потужностей
Запроваджується новий механізм резервування потужності для вітрових електростанцій від 20 МВт. Замовник має укласти договір про приєднання протягом двох років. Вартість резервування становить 5 євро за кіловат і зараховується до вартості приєднання. Якщо договір не укладено, кошти залишаються в розпорядженні ОСП (Оператора системи мереж).
3. Зміни щодо приєднання до однієї мережі (так званий cable pooling)
Законом дозволяється приєднання генерації з різних джерел в одній точці, що оптимізує використання мережевої інфраструктури. Раніше механізм cable pooling не регламентувався, створюючи перешкоди для об'єднання різних типів генерації. Тепер це спрощує підключення ВДЕ (Відновлюваних джерел енергії), знижує витрати на окремі точки підключення та відкриває нові можливості для інвесторів у відновлювальній енергетиці.
Закон також знімає обмеження на перевищення встановленої потужності електроустановок замовника. Тепер фактична потужність відпуску електроенергії до мережі не повинна перевищувати дозволену потужність у точці приєднання.
Регулятор отримав повноваження встановлювати порядок підключення генеруючих установок до мереж інших виробників, які вже мають приєднання до мереж ОСП/ОСР (Оператор системи мереж / передачі). Загальна потужність відпуску електроенергії всіх установок не повинна перевищувати дозволену потужність у точці приєднання, а електроенергія має бути облікована окремо для кожного виробника.
4. Зміни про приєднання до діючих договорів
Чинні договори про приєднання мають бути приведені у відповідність із новими вимогами протягом трьох місяців, зокрема щодо попередньої оплати. Якщо попередня оплата не здійснена протягом дев'яти місяців з дати набуття чинності Законом, договір втрачає чинність.
Замовник зобов'язаний передати ОСП проєктну документацію на роботи для приєднання протягом дев'яти місяців або ініціювати розірвання договору. У разі невиконання вимоги договір автоматично припиняється. Якщо замовник розриває договір, ОСП повертає сплачену «попередню оплату».
Ці вимоги не стосуються договорів про приєднання об'єктів ВДЕ на тимчасово окупованих територіях, якщо такі договори були чинними на 24 лютого 2022 року і проєктна документація була погоджена. Після виключення територій зі списку окупованих, сторони повинні привести договори у відповідність протягом року.
Строк дії договору про приєднання для об'єктів ВДЕ продовжується на три роки з моменту набрання чинності Законом, якщо договір був чинним на 24 лютого 2022 року, проєктна документація була погоджена, і вартість приєднання сплачена.
5. Зміни про проведення оплати за приєднання
Замовник приєднання має право сплатити попередньо за приєднання до мереж ОСП у розмірі 10 євро за кожен кіловат. Оплата має проводитись у два етапи: 1) перша частина (50%) протягом тридцяти днів після отримання технічних умов, а 2) друга частина (50%) протягом дванадцяти місяців з моменту отримання технічних умов.
Замовник також має право розірвати договір протягом 6 місяців та повернути сплачені кошти. Якщо Замовником проєктна документація не подана протягом 12 місяців, договір припиняється, а кошти не повертаються.
28 лютого набрав чинності закон щодо внесення змін до регулювання юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період.
Закон передбачає перехідний період для трансформації "підприємств" у господарські товариства, зокрема корпоратизацію державних і комунальних підприємств в акціонерні товариства або товариства з обмеженою відповідальністю, у трирічний період.
Серед інших змін, законом пропонується наступне:
1. Заборона на створення нових юридичних осіб у формах:
- державні підприємства;
- комунальні підприємства;
- спільні комунальні підприємства;
- приватні підприємства;
- іноземні підприємства;
- підприємства громадських об'єднань, релігійних організацій, профспілок;
- підприємства споживчої кооперації.
2. Обмеження на внесення змін до Єдиного державного реєстру для державних і комунальних підприємств, окрім:
- ліквідації чи перетворення;
- зміни керівника або складу комісії з ліквідації;
- передачі майна до Фонду державного майна;
- відкриття провадження у справі про банкрутство.
3. Заборона на закріплення майна за юридичними особами на праві господарського відання чи оперативного управління.
4. Внесено зміни до нормативно-правових актів, Цивільного кодексу України, Земельного Кодексу України, Кодексу України з процедур банкрутства.
5. Господарський кодекс України втрачає чинність через шість місяців з дня введення в дію цього Закону (28 серпня 2025 року).
Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, з окремими положеннями, які вводяться в дію через три роки та шість місяців.
11 лютого Кабінет Міністрів України Постановою затвердив Правила торговельного обслуговування, що набудуть чинності після завершення воєнного стану. Вони визначають вимоги до обслуговування, умови діяльності суб'єктів господарювання та основні вимоги до торговельних приміщень.
Затвердженими Правилами передбачається наступне:
1. Вимоги до обслуговування:
- Інформація про суб'єкта господарювання та товари.
- Облаштування примірочних для осіб з інвалідністю.
2. Умови діяльності:
- Забезпечення належних умов праці.
- Заборона на продаж небезпечних товарів.
- Обмеження на продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
- Можливість здійснення оптової та роздрібної торгівлі в одному приміщенні.
3. Вимоги до приміщень:
- Відповідність гігієнічним та пожежним вимогам.
- Наявність куточка споживача або QR-коду з інформацією.
- Доступність для осіб з інвалідністю, включаючи паркування та супровід.
Згідно опублікованої Держпродспоживслужбою статті про ухвалену КМУ Постанову, нові Правила торговельного обслуговування спрямовані на забезпечення безпеки та зручності для всіх споживачів, а саме:
- Безбар'єрність – доступність магазинів для всіх, зокрема для осіб з особливими потребами.
- Інформація в куточку споживача може бути не лише в паперовому вигляді, а й у вигляді QR-коду.
- Стандарти метрології – ваги та вимірювальні прилади повинні відповідати вимогам щодо точності.
- Посилення безпеки – заборонено продавати предмети, схожі на їжу, але не призначені для споживання (наприклад, іграшки у вигляді фруктів).
- Зберігання речей – наявність окремих місць для зберігання речей працівників у торгових закладах.
- Сповіщення про надзвичайні ситуації через пристрої, адаптовані для осіб з інвалідністю.