15 жовтня Верховна Рада підтримала доопрацьовані пропозиції Президента України щодо законопроєкту № 3898-ІХпро продовження оформлення паїв до 2028 року
Даний законопроєкт запропонований з метою захисту прав власників земельних часток та внесення змін у регулюванні земельних відносин під час війни, у зв’язку з неможливістю оформлення власниками земельних ділянок своїх часток у визначені строки.
Законопроєктом пропонується:
·продовження терміну оформлення невитребуваних земельних ділянок до 1 січня 2028 року;
·відновлення обов’язковості підвищення кваліфікації сертифікованих інженерів-землевпорядників;
·продовження реалізації пілотного проєкту із внесення відомостей до Державного земельного кадастру до 2026 року сертифікованими інженерами-землевпорядниками.
На даний момент, законопроєкт знаходиться у Президента на підписанні. У разі позитивного рішення, повернення з підписом, законопроєкт набуде чинності наступного дня після його опублікування.
10 жовтня Верховна Рада прийняла у другому читанні законопроєкт № 11416-дщодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану.
Законопроєктом передбачається:
·Підвищення ставки військового збору для фізичних осіб з 1,5 % до 5 %, окрім військовослужбовців, для яких залишається 1,5 %.
·Встановлення військового збору для ФОП – єдинників перших, других і четвертих груп у розмірі 10 % від мінімальної зарплати на 1 число поточного місяця.
·Встановлення військового збору у розмірі 1 % для платників єдиного податку третьої групи.
·Підвищення розміру мінімального податкового зобов’язання для земель, мінімально 700 грн/га, для земель з часткою ріллі від 50% - 1400 грн/га.
·Підвищення ставки податку на прибуток для фінансових компаній до 25 %, для банків у розмірі 50 %.
·Щомісячні авансові внески з податку на прибуток та ПДФО для роздрібної торгівлі пальним.
·Щомісячна звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ.
·Штрафування платників за неумисну несплату податків (ФОП 1,2,4 - штраф у розмірі 50% ставки єдиного податку; ФОП 3 – за несплату менше ніж 30 днів 5% від суми несплаченого військового збору, за несплату понад 30 днів –10% від суми несплаченого військового збору.
·Штрафування платників за умисну несплату податків (перше порушення: штраф 25% від суми несплаченого військового збору, повторна затримка сплати понад 90 к. дн.: штраф 50% від суми боргу.
Наразі законопроєкт не прийнятий та знаходиться на підписанні у Президента. Відповідно до перехідних положень законопроєкт набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім окремих норм, які запрацюють з 1 січня 2025 року.
4 жовтня Кабінетом Міністрів України набула чинності постанова № 1132, що вдосконалює процедуру комісійної торгівлі транспортними засобами.
Відтак, для укладання договору купівлі-продажу обов’язково потрібно подати документ, що підтверджує вартість автомобіля. При цьому вартість, повинна бути не нижчою вказаної в оцінці, буде внесена в договір купівлі-продажу, а з реальної вартості авто сплачуватиметься податок на дохід.
Особа, яка продає легкове авто, мотоцикл або мопед, повинна подати заяву торговельній організації про продажі транспортних засобів у поточному році для визначення необхідності сплати податку відповідно до статті 173 Податкового кодексу. Продаж першого легкового автомобіля, мопеда чи мотоцикла протягом року не оподатковується; інші потребують сплати податку залежно від категорії та кількості продажів.
Торговельні організації не прийматимуть авто без документів для оподаткування, зокрема оцінки. Також перевірятимуть власників у Державному реєстрі санкцій та базі розшуку, щоб уникнути легалізації транспорту від підсанкційних осіб. Врегулювання комісійної торгівлі авто має сприяти наповненню державного бюджету.
Нагадаємо, що при продажі двох легкових автомобілів на рік оподатковується за ставкою 5 % на другий автомобіль, та 18 % на третій і наступні автомобілі. Вантажні автомобілі також мають податкові ставки: 5 % на перший і 18 % на другий і наступні.
1 жовтня Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1131 щодо визнання іноземних електронних довірчих послуг.
Дану постанову було ухвалено на заміну експериментального проєкту, ухваленого постановою №1311, про взаємовизнання електронних довірчих послуг між Україною та Європейським Союзом, що втратило чинність 3 жовтня. Це важливий крок до спрощення використання електронних підписів у відносинах з нерезидентами.
Серед основних змін, що включає постанова:
·використання Довірчого спискудля взаємовизнання електронних довірчих послуг між Україною та Європейським Союзом;
·введення додаткового файлу до Довірчого списку з інформацією про кваліфікованих надавачів та їх послуги, що забезпечує визнання в Україні електронних довірчих послуг;
Додатковий файл дозволяє перевіряти електронні довірчі послуги, що визнаються між Україною та ЄС та містить дані про сертифікати Списку довірчих списків ЄС, зокрема про:
4 жовтня набрав чинності Наказ Президента про продовження транспортної угоди між Україною та Європейським Союзом.
Ще у червні між ЄС та Україною було домовлено продовжити угоду про вантажні перевезення автомобільним транспортом до 30 червня 2025 року з можливістю автоматичного продовження ще на шість місяців.
Окрім продовження дії також було оновлено положення угоди, серед яких:
·вимога до транспортних операторів, які повинні мати документи, що підтверджують дозвіл на міжнародні перевезення;
·вимога щодо наявності документів для операцій без вантажу, пов'язаних з транзитом або двосторонніми операціями;
·посилення контролю за дотриманням зобов'язань відповідно до угоди, пов’язаних із боротьбою з шахрайством та порушеннями безпеки дорожнього руху;
·внесення запобіжних положень для призупинення дії угоди в окремих регіонах при наявності значних порушеннях в таких регіонах.
Нагадаємо,основна угода була підписана 29 червня 2022 року, що сприяє спрощенню транзиту через країни ЄС та розвитку зв'язків з ринком ЄС.
18 жовтня Кабінет Міністрів України затвердив перелік товарів, що звільняються від ПДВ та ввізного мита.
Ще у липні урядом України були прийняті закони про звільнення від оподаткування на ввезення енергетичного обладнання та інших товарів для відновлення енергетичної інфраструктури.
Згідно затвердженого переліку, серед звільнених від податків можна визначити наступні товари: нафта та нафтопродукти, гідравлічні турбіни, різноманітні насоси, двигуни та генератори, електрогенераторні установки, трансформатори, акумулятори, електричне обладнання, електрична апаратура, транспортні засоби, зокрема вантажні автомобілі та самохідна техніка, інструменти та інші товари необхідні для відновлення енергетичної інфраструктури.
18 жовтня Кабінет Міністрів України ухвалив розпорядження № 1015-р щодо схвалення Стратегії запровадження підприємствами звітності зі сталого розвитку.
Згідно тексту, Стратегія визначає мету, цілі та завдання щодо формування та розкриття підприємствами України інформації про сталий розвиток за єдиними методологічними засадами ЄС, що є одним із етапів для здобуття статусу кандидата на членство в ЄС.
ESRS (European sustainability reporting standards) - це стандарти звітності про сталий розвиток у ЄС, що охоплюють екологічні, соціальні та управлінські аспекти – ESG (Environmental, Social, Governance), такі як зміни клімату, біорізноманіття і права людини. Вони забезпечують зрозумілу інформацію про сталий розвиток і є частиною директиви CSRD (Corporate sustainability reporting directive) про корпоративну звітність зі сталого розвитку. Вона вимагає від компаній розкривати великий обсяг детальної інформації про результати діяльності у сфері сталого розвитку і відповідні стратегічні наслідки.
Основними цілями Стратегії зазначаються наступні:
·запровадження звітності зі сталого розвитку на основі Європейських стандартів (ESRS);
·проведення аудиту звітності та контроль якості аудиторських послуг.