Зміни в законодавстві за червень 2023р. під час воєнного стану
7 червня НКЦПФР (Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку) вперше зареєструвалановий вид цінних паперів — кредитні ноти.
Такий різновид цінного паперу реєструється регулятором вперше у відповідь на звернення емітента.
Кредитна нота — це емісійний деривативний цінний папір, який пов’язаний з настанням події, пов’язаної із платоспроможністю третьої особи, зазначеної в рішенні про емісію кредитних нот. Кредитна нота зобовʼязує емітента здійснювати виплату відсоткових доходів власнику такого цінного папера у розмірі та строки, встановлені рішенням про емісію кредитних нот.
Погашення відбувається шляхом сплати емітентом власнику номінальної вартості кредитної ноти, за умови, що не відбулася подія, пов’язана із платоспроможністю третьої особи, зазначеної у рішенні про емісію кредитних нот.
У разі настання події, пов’язаної із платоспроможністю третьої особи, зазначеної у рішенні про емісію, власник кредитної ноти втрачає право на одержання відсоткових доходів, а емітент цінного папера зобов’язаний викупити кредитну ноту за ціною, що визначається в порядку, передбаченому рішенням про емісію.
10 червня Верховна Рада прийняла важливий євроінтеграційний закон про захист прав споживачів, який має на меті наблизити національне законодавство до стандартів Європейського Союзу.
Оновлений закон дозволить імплементувати директиви та регламенти ЄС у сфері захисту прав споживачів в українське законодавство, а також поширить дію закону на сферу харчової продукції в частині економічних прав споживача. Крім того, він визначить права та обов'язки споживачів в електронній торгівлі.
З метою поліпшення захисту прав споживачів, передбачено запровадження Єдиного державного вебпорталу для споживачів у сфері електронної комерції. Також законом визначено перелік інформації про продукцію та суб’єкта господарювання, що має бути відображене при здійсненні електронної торгівлі та встановлено відповідальність за відсутність такої інформації. Крім того, суб’єкт господарювання, що надає послуги торговельного електронного майданчику (маркетплейса) для розміщення товарів для продажу інших суб’єктів господарювання, також несе відповідальність.
Держпродспоживслужба отримала право звертатися до провайдера інтернет-послуг щодо обмеження доступу до вебсайтів (частини вебсайту, програмного забезпечення) суб’єктів господарювання, які використовують нечесну підприємницьку практику та порушують законодавство про захист прав споживачів.
Відповідно з набранням чинності нового Закону, Закон України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 р. № 1023-XII втратить чинність.
14 червняНаціональна комісія з цінних паперів та фондового ринку провела зустріч в рамках питань регулювання віртуальних активів, в якому взяли участь керівництво та фахівці НКЦПФР, міжнародні організації, спеціалісти Національного банку України, представники депутатського корпусу, профільних органів, провідних фахівців ринку та інші зацікавлені учасники.
На зустрічі Комісією було повідомлено про початок адаптування та легалізації віртуальних активів, починаючи з розробки проектів щодо внесення змін до Податкового кодексу України в рамках регулювання крипто діяльності та, зокрема, нової редакції Закону про віртуальні активи з внесеними поправками до інших законодавчих актів.
Комісія спільно з профільними організаціями та партнерами розпочали підготовку законодавчої бази у сфері віртуальних активів до імплементації відповідно до нещодавно прийнятого Європейського Регламенту MiCA(Markets in Crypto Assets), що передбачає регулювання віртуальних активів у ЄС, захищаючи користувачів та інвесторів в цій галузі.
Основна ціль імплементації полягає у запровадженні в Україні, як однією з перших країн, ринку крипто активів, що регулюватиметься новоприйнятим Європейським регламентом.
29 червня були прийнято законопроект щодо обов'язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій системі.
Закон передбачає реєстрацію учасників судового процесу в електронному кабінеті, що дозволяє судам повідомляти та викликати учасників у електронній формі, що забезпечує заощадження коштів та часу.
Нововведення передбачають, що обов'язок реєстрації електронного кабінету в ЄСІТС буде поширено на всіх юридичних осіб. Якщо особа, яка зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, не виконала свого обов'язку, то її документи можуть бути повернуті або залишаться без руху або повертатися, не приймаючись до розгляду судом, залежно від виду процесуального документа.
Закон також передбачає можливість Стороні справи направляти документи через ЄСІТС іншим учасникам справи, якщо вони мають електронний кабінет. Для цього адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, державні і місцеві органи та інші юридичні особи повинні зареєструвати свої електронні кабінети в ЄСІТС протягом 30 днів з дати опублікування цього закону.
Одним із головних переваг нововведень є можливість обмінюватися процесуальними документами онлайн. Це значно спростить процедуру розгляду справи та скоротить час її розгляду. Крім того, це дозволить заощадити кошти на документообіг.
Новий закон України є кроком до вдосконалення судової системи та забезпечення доступності та швидкості у розгляді справ. Впровадження електронної системи реєстрації та обміну документами є невід'ємною частиною сучасного світу та забезпечить більш ефективне функціонування судової системи України. Даний закон набере чинності з дати його опублікування.
30 червня закінчується строк карантинних обмежень, що передбачався постановою Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2020.
Відповідно до постанови №651 від 27.06.2023 Кабінетом Міністрів України було скасовано карантин по всій території України, що був встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
З 1 серпня прийнятим законопроектом скасовується пільга для єдиноподатників, частковий мораторій на перевірки для підакцизних товарів та повернення відповідальність за порушення застосування РРО.
1. Відтак, починаючи з серпня місяця, буде скасовано пільгові 2% єдиного податку. Відповідно, після скасування платники 2% ЄП зможуть подати заяву про відмову від застосування цієї ставки та вказати іншу, на яку вони бажають перейти. У разі неподання такої заяви або якщо платник не вказав бажану ставку, він автоматично переведеться на ту ставку, на якій перебував до обрання 2% ЄП. Для новостворених суб'єктів господарювання, які обрали 2% ЄП з дня державної реєстрації, передбачено автоматичне переведення на систему ЄП третьої групи зі ставкою 5%.
Передбачається, що платники які в 2023 році перейшли з 2% ЄП на загальну систему мають право повторного переходу на спрощену систему за своїм вибором шляхом подання заяви. При цьому, якщо заява буде подана до 01.09.2023 року, такий платник вважатиметься платником ЄП з 01.08.2023 року.
2. Також законопроектом передбачено автоматичне відновлення прав і обов'язків платника ПДВ для тих суб'єктів, у яких реєстрація платником ПДВ була призупинена.
3. Із 1 серпня частково скасовується чинний мораторій на перевірки для підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, паливо), грального бізнесу та фінансових послуг.
4. Повертається з 1 жовтня відповідальність за порушення у сфері застосування РРО. Однак передбачено звільнення від фінансової відповідальності за порушення з РРО (окрім як під час торгівлі підакцизними товарами), якщо вони були вчиненні на прифронтових територіях (у тому числі територіях можливих бойових дій).
5. Законопроект також передбачає «технічний борг», який виник із 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року в електронному кабінеті. Цей борг не буде враховуватися при визначенні можливості платника продовжувати перебування на спрощеній системі.
6. Для прифронтових територій (у тому числі територій можливих бойових дій) буде збережено право добровільної сплати ЄП і ЄСВ.
7. Крім того, ФОП-платникам ЄП без ПДВ буде надана можливість вказувати в розрахункових документах назви товарів (послуг) за спрощеною формою.
8. Передбачена норма, при якій передача юридичними особами товарів для сил оборони не потрібно затвердженого переліку КМУ.
З червня місяця у застосунку Дія запрацювала нова послуга для Фізичних осіб-підприємці.
Міністерство цифрової трансформації заявило, що відтепер в Дії стартувала послуга з автоматичного закриття ФО-П.
Для того щоб закрити ФО-П, Вам потрібно спершу авторизуватися на порталі Дія - Обрати бажану послугу – послуга Автоматичне закриття ФОП. Після обрання бажаної послуги Вам потрібно натиснути на “Подати заяву”та підписати цю заяву своїм електронним підписом. Необхідна інформація автоматично підтягнеться підтягнеться з Єдиного реєстру та буде направлена до реєстру із внесеними оновленнями та до податкового органу за місцем реєстрації Вашої діяльності.