Квітневі зміни в законодавстві на період воєнного стану
З моменту впровадження воєнного стану з 24 лютого на території України Урядом країни був внесений ряд комплексних змін до законодавства та державних програм, спрямованих на підтримку української економіки та полегшення умов для бізнесу в цілому. Зокрема, в квітні набрали чинності закони та постанови з різних сфер законодавства, серед яких:
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНЕ ПРАВО Закон України № 2174-IX який набрав чинності 13 квітня 2022 року, метою якого є посилення захисту інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності у період дії воєнного стану, зокрема: - зупинення перебігу строків, пов'язаних з охороною прав інтелектуальної власності; - зупинення строків процедур набуття інтелектуальних прав; - звільнення від сплати збору, при можливості уповноваженим особам подавати необхідні документи протягом 90 днів, від дня скасування воєнного стану, за поновлення, подовження чи продовження відповідних строків.
ТРАНСПОРТНЕ ПРАВО Постановою КМУ №434 від 12 квітня 2022 року введено спрощену процедуру тимчасової реєстрації с/г техніки у період дії воєнного стану, що передбачає: - скорочення переліку документів для реєстрації машин до мінімально необхідного: 1) копія документа, що підтверджує право власності; 2) документ, що посвідчує особу представника власника машини та його повноваження (у разі потреби); 3) копія документа, що посвідчує особу власника машини; - огляд машин під час реєстрації здійснюватиметься державними інспекторами за можливості; - прийняття заяв щодо реєстрації машин, головними управліннями Держпродспоживслужби, за принципом екстериторіальності; - отриманий талон про тимчасову реєстрацію діятиме на весь період військового стану та протягом 6 місяців після його закінчення.
ЗЕМЕЛЬНЕ ПРАВО Ухваленим Законом від 7 квітня 2022 року №2145-IX передбачено автоматичне поновлення на один рік без волевиявлення сторін договорів оренди, строк користування яких закінчився після введення воєнного стану, та без внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або до Державного земельного кадастру під час формування землі у разі її передачі. Закон встановлює заборону під час дії воєнного стану на безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі. Спрощена процедура передачі в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва передбачає: - рішення про передачу приймають органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування; - розмір орендної плати не може перевищувати 8 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що визначається від середньої нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області; - формування земельної ділянки, яка передається в оренду, здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель. Така технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель не може передбачати поділ, об’єднання земельних ділянок; - договір оренди землі, а також зміни до нього, договір про розірвання такого договору оренди підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договору оренди землі здійснюється районною військовою адміністрацією; Мінагрополітики підготувало інформаційний лист-роз’ясненящодо застосування Закону та актуальні питання-відповіді.
ФІНАНСОВЕ ПРАВО НБУ запроваджує обмеження на транскордонні операції громадян з метою запобігання непродуктивному відтоку капіталу з країни в умовах воєнного стану. Відповідні зміни унесен постановою Правління Національного банку України від 20 квітня 2022 року №78 "Про внесення зміни до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року №18" Таким чином, фізичні особи матимуть змогу купувати активи, які безпосередньо конвертуються (обмінюються) на грошові кошти та належать до операцій «quasi cash», використовуючи лише власну іноземну валюту, у межах ліміту 100 тис. грн на місяць (в еквіваленті). Відповідний ліміт також поширюється на транскордонні P2P-перекази. До операцій «quasi cash» належать: поповнення електронних гаманців, брокерських або форекс-рахунків, оплата дорожніх чеків, купівля віртуальних активів тощо.
ПОДАТКОВЕ ПРАВО Законом України 2142-IX від 05.04.2022 передбачено ряд змін, зокрема: - звільнення від ввізного мита, акцизу та ПДВ операції із ввезення фізичними особами транспортних засобів; - звільнення від мита ПДВ операцій з ввезення товарів «спрощенцями» І-ІІІ груп (зі ставкою 2%, на момент воєнного стану); - скасування обов’язкового подання дозволів на імпорт спеціальних груп товарів, визначених Кабміном (санітарні, екологічні та інші). Інформацію про них треба вносити напряму в митну декларацію; - 2021 та 2022 роки не сплачується податок на житлову нерухомість, що розташована на територіях, де йде війна, та окупованих. (з 1 березня до 31 грудня року, у якому буде припинено воєнний стан, не сплачується податок на нежитлову нерухомість, розташовану на територіях бойових дій); - подовження з трьох до шести місяців періоду, протягом якого платники, які не мали змоги подати податкову звітність, повинні виконати обов’язок щодо повної подачі звітності після закінчення особливого періоду; ДПС України підготувала актуальні питання-відповіді щодо переходу на спрощену систему третьої групи за ставкою 2%.